Bary tlenowe ? krok do zdrowia czy zagrożenie dla życia?

Tlen jest nam niezbędny do życia. To prawda stara jak świat i oczywista dla każdego współcześnie żyjącego człowieka. Płuca absorbują tlen z powietrza a następnie jest on rozprowadzany z krwią po całym ciele, dotleniając komórki, tkanki i główne narządy. Transportem tlenu we krwi zajmuje się hemoglobina ? czerwony barwnik będący składnikiem czerwonych krwinek. Ostatnimi czasy niezwykłą popularność zyskały tak zwane bary tlenowe, w których klienci zamiast drinka z palemką otrzymywali maseczkę tlenową z czystym 100% tlenem. Zaintrygowani potencjalnym zbawiennym działaniem czystego tlenu dla organizmu, który miał rzekomo poprawiać dotlenienie tkanek, kondycję skóry i ogólny stan zdrowia, poddawali się tlenowym terapiom regularnie. Najnowsze doniesienia są jednak zupełnie inne. Terapia tlenowa owszem, jest zbawienna, ale tylko w przypadkach ściśle uzasadnionych.

b

Schorzenia układu oddechowego, takie jak choroba obturacyjna płuc, ciężkie przypadki astmy, rozedma i odma płuc leczą się idealnie, kiedy terapię farmakologiczną uzupełnimy terapią tlenową. Choroby płuc i astmy upośledzają bowiem zdolność absorpcji tlenu przez płuca, a co za tym idzie i dostarczenia go w odpowiedniej ilości tkankom. W takich przypadkach podawanie tlenu o stężeniu 100% sprawia, że chory otrzymuje odpowiednią dla niego ilość. Jednak tlen należy dawkować z wielką dozą ostrożności i nawet w przypadku chorych na astmę lub rozedmę płuc są to ściśle określone dawki i czas trwania jednego seansu. Chorym podaje się aparat tlenowy na kilka minut dziennie w określonych warunkach i tylko wtedy, kiedy saturacja, czyli poziom tlenu we krwi spadnie poniżej optymalnego poziomu.

A co z działaniem profilaktycznym, bez jakichkolwiek wskazań medycznych?

c

W przypadku osób zdrowych, u których nie zdiagnozowano problemów z płucami i którym nie zalecono terapii tlenem, korzystanie z barów tlenowych dysponujących tlenem 100% może mieć opłakane skutki. Ludzki organizm jest przystosowany do oddychania tlenem o stężeniu 21% rozpuszczonym w powietrzu. Większa ilość tlenu wcale nie jest dla niego dobrodziejstwem, ponieważ powoduje powstawanie agresywnych molekuł tlenu zwanych wolnymi rodnikami, które nie tylko przyspieszają procesy starzenia, ale mogą także wywoływać nowotwory. Dodatkowo tlen 100% zwiększa znacząco ciśnienie w płucach, powoduje skurcze naczyń oraz paradoksalnie ? zwiększenie zawartości dwutlenku węgla w organizmie.

Pamiętajmy, że zdrowe i czyste powietrze, optymalne dla organizmu to wcale nie powietrze w pełni wysycone tlenem ale pozbawione innych groźnych dla zdrowia związków takich, jak dwutlenek węgla, tlenki azotu i szczególnie toksyczny dwutlenek siarki. Aparaty tlenowe są ogromnym błogosławieństwem ale dla osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego. W przypadku osób zdrowych czysty tlen może być źródłem wielu groźnych schorzeń.

Post Author: Emilia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *