Bostońska przypadłość zawitała do Polski

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy z wielkim natężeniem atakują nas najróżniejsze wirusy i bakterie. Zanim organizm przyzwyczai się do znacznie niższej temperatury i zmian ciśnienia, jest szczególnie podatny na infekcje. Nic więc dziwnego, że koniec roku to czas kiedy oprócz grypy pojawia się także Rota Wirus i choroby zatok. Ostatnimi czasy jednak, w przychodniach spotyka się całkiem nową przypadłość. O czym mowa? O chorobie bostońskiej, zwanej potocznie bostonką.

Czym jest bostonka?

c

Bostonka, zwana także wysypką bostońską to choroba wirusowa, którą wywołuje wirus z rodziny enterowirusów o nazwie Coxsackie. Jest to choroba stosunkowo niegroźna dla zdrowia, nie wywołująca w zasadzie żadnych powikłań, jednak bardzo uporczywa i kłopotliwa. Przede wszystkim zaś wysoce zakaźna, rozprzestrzeniająca się drogą kropelkową. Zaczyna się od złego samopoczucia, bezsenności, braku apetytu i gorączki. Po kilku dniach pojawia się wysypka. Może być zlokalizowana na twarzy, stopach, dłoniach a nawet w gardle i przełyku oraz w okolicach narządów rodnych. Wysypka do złudzenia przypomina ospę ? są to pękające surowicze krostki, jednak umiejscowione tylko punktowo. Wysypka piecze i swędzi a w przypadku umiejscowienia w gardle dość skutecznie utrudnia jedzenie. Gorączka utrzymuje się przez kilka dni i może osiągać różne wartości, począwszy od lekkiego stanu podgorączkowego do temperatury dochodzącej nawet to 40 stopni Celsjusza. Czas trwania choroby to około tydzień. Atakuje głównie dzieci do piątego roku życia, choć coraz częściej zdarza się, że chorują na nią także dorośli. Niestety dorośli przechodzą bostonkę o wiele ciężej niż dzieci.

Jak leczyć?

b

Nie ma leku na bostonkę. Jest to choroba, która ustępuje samoistnie. Jedyne, co możemy robić to łagodzić objawy, a więc nakładać na wysypkę maści z cynkiem i witaminami, płukać gardło wyciągiem z szałwii, zażywać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe a przede wszystkim przyjmować duże ilości płynów i odpoczywać. Lekarz może dodatkowo zaordynować środki przeciwwirusowe wspomagające system odpornościowy. W przypadku pęcherzy w gardle i przełyku należy uważać, aby temperatura płynów i pokarmów nie była wysoka, ponieważ poparzone pęcherze mogą tworzyć bolesne owrzodzenia i proces gojenia znacznie się wydłuży.

Mimo, że bostonka jest bardzo podobna w przebiegu do ospy, nie oznacza to, że tak jak ospa ? raz przebyta już nigdy nie powróci. Bostonka lubi nawracać, może to zrobić nawet kilka tygodni po zachorowaniu. Wirus Coxsackie mutuje podobnie do wirusa grypy, nie da się więc na niego uodpornić. Jedyne, co możemy zrobić to przetrwać bostonkę łagodząc jej skutki.

Post Author: Emilia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *