Chcesz zatrudnić pracownika? Oto, co musisz wiedzieć!

Każdy mniejszy przedsiębiorca w miarę rozwoju swojej firmy staje przed koniecznością zatrudnienia jednego lub kilku pracowników. Pracownicy zwiększą wydajność, poprawią jakość świadczonych usług a tym samym i poprawią przychody. Jednak zatrudnienie pracownika wiąże się z także z oczywistym zobowiązaniem, którego pracodawca musi bezwzględnie przestrzegać, chcąc pozostać w zgodzie z prawem.

Forma zatrudnienia

b

Pierwszym krokiem, w kierunku powiększenia kadry jest decyzja, jaką formę zatrudnienia możemy pracownikowi zaproponować. Do wyboru mamy umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin (40 godzin tygodniowo) a także niepełnym wymiarze, czyli odpowiedniej części etatu. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami umów o pracę, bądź po prostu nie stać nas na to, aby ponieść wszystkie koszty dodatkowe związane z zatrudnieniem na umowę o pracę ? możemy zdecydować się na umowę zlecenie. Jest to duża oszczędność, jednakże z zasady pracownicy niechętnie godzą się na ten sposób zatrudnienia, ze względu na ograniczone prawa pracownicze. Jeżeli zdecydujemy się na umowę o pracę, oprócz zaoferowanego pracownikowi wynagrodzenia, pracodawca musi także odprowadzić od jego działalności składkę ZUS i zaliczkę PIT, do tego dochodzi także naliczanie wynagrodzeń chorobowych, urlopowych oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Wysokości składek są uzależniona jest oczywiście od wymiaru godzin i wysokości wynagrodzenia (informacje na temat obsługi kadrowo-płacowej firm można znaleźć na stronie kadry i płace Łódź). Oprócz nakładów finansowych, pracodawca zobowiązany jest także do prowadzenia szkoleń BHP i udzielania pracownikom określonego w umowie czasu urlopu. Reasumując, zatrudniając pracownika, zmuszeni jesteśmy do prowadzenia całego szeregu dokumentacji kadrowo płacowej. Jest to zadanie zarówno czasochłonne, jak i trudne oraz obarczone dużym ryzykiem, bo każda potyczka z naszej strony może obrócić się na sposób postrzegania nas przez pracownika i mieć oczywiście konsekwencje prawne. Nie warto więc robić tego samodzielnie, zwłaszcza jeżeli nie mamy o przepisach płacowych bladego pojęcia.

Czemu to jest takie skomplikowane?

c

Przepisy związane z zatrudnieniem pracownika nie są ani przejrzyste ani zbyt proste. To obiegowa opinia, którą podzielają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Podobnie rzecz ma się z kosztami utrzymania pracowników, które są w Polsce bardzo wysokie. W efekcie Polacy w Europejskim rankingu płac wciąż plasują się na samym końcu, a różnica pomiędzy zarobkami brutto i netto wciąż jest bardzo znacząca. Z pewnością jest to błędne koło, ponieważ pracodawcy obciążeni nadmiernymi kosztami, obniżają wynagrodzenie pracownikom a ci z kolei nie chcą pracować za głodową stawkę, zwłaszcza gdy mają kwalifikacje i są ambitni. Sytuacja ta zdecydowanie hamuje także rozwój sektora małych firm i przedsiębiorstw, których bardzo często na nowego pracownika nie stać.

Post Author: Emilia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *