Cukroholicy

Uzależnienia to ciężki i trudny temat nie tylko ze względu na konsekwencje społeczne ale także i zdrowotne. Świat od lat walczy z najróżniejszymi rodzajami uzależnień. Przypadki uzależnień od narkotyków, alkoholu, tytoniu, seksu, gier komputerowych pokazują, że nie potrafimy kontrolować własnych popędów i szukamy sposobów na odskocznię od ponurej codzienności. Powyższe rodzaje uzależnień są bardzo groźne dla zdrowia a bywają także zagrożeniem życia. Dlatego też nikogo nie dziwią kampanie społeczne i miliony złotych przeznaczanych z budżetów państw na walkę z nałogami. Są jednak także i takie rodzaje uzależnień, które przez społeczeństwo są traktowane z dużą dozą pobłażliwości, ze względu na znikomy negatywny wpływ na zdrowie. Jednym z takich uzależnień jest uzależnienie od cukru, zwane potocznie uzależnieniem od słodyczy.

c

Mówiąc o uzależnieniu od słodyczy z pewnością u wielu z nas pojawia się lekko drwiący, ewentualnie pobłażliwy uśmiech. Uzależnienie od cukru? A w jakim stopniu cukier jest zagrożeniem dla zdrowia? Przecież cukier to całkowicie bezpieczna substancja. Nic bardziej mylnego, bo o ile rzeczywiście w porównaniu z alkoholem cukier rzeczywiście wypada blado, o tyle z tytoniem mógłby już spokojnie konkurować. Naukowcy podają, że cukier uzależnia w tak samo silnym stopniu, jak tytoń w wyjście z cukrowego nałogu wcale nie jest ani proste ani szybkie. Do tego liczba osób od niego uzależnionych, które codziennie przyjmują ogromne ilości cukru rośnie w zastraszającym tempie nie zdając sobie sprawy z realnego zagrożenia.

Co z tym cukrem jest nie tak?

b

Cukier to doskonały środek na poprawę nastroju. Wraz z dostarczeniem cukru do naszego żołądka, organizm zaczyna wytwarzać ogromne ilości endorfin ? hormonów odpowiedzialnych za uczucie szczęście, spełnienia i satysfakcji. Są to uczucia, których bardzo często brakuje nam w codziennym życiu. Rekompensujemy sobie więc te braki słodką przekąską. Badania podają, że przeciętny Polak zjada w ciągu roku 42 kilogramy cukru. To ogromna ilość biorąc pod uwagę fakt, że na początku XX wieku było to zaledwie 5 kilogramów na osobę. Spośród wielu skutków uzależnienia od cukru na miejsce czołowe wysuwa się chorobliwa otyłość. Cukier sprawia, że metabolizm organizmu kilkakrotnie zwalnia, a więc w zastraszającym tempie odkładają się komórki tłuszczowe. Poza tym dochodzi do zakwaszenia organizmu, którego objawami są przemęczenie, bezsenność, kłopoty z pamięcią i koncentracją, zaburzenia wypróżniania. Obciążona nadmierną ilością cukru trzustka zaczyna wzmożoną produkcję insuliny, która mogłaby ten cukier rozłożyć. Nadmierna eksploatacja powoduje po kilku latach uszkodzenie komórek trzustki i w efekcie czego upośledzenie wydzielania insuliny. Pojawia się więc trudna w leczeniu i obciążająca nerki oraz serce cukrzyca. Ale to nie wszystko. Cukier niszczy zęby i a fermentując rozpuszcza szkliwo, co z kolei gwarantuje zarówno powiększające się ubytki jak i nieświeży oddech.

Cukier uzależnia równie silnie jak tytoń, a niektórzy są nawet zdania, że pod tym względem mógłby konkurować z heroiną. W szponach cukrowego nałogu tkwią zarówno dorośli jak i dzieci, u których zgubne skutki nadmiernego spożywania cukru są szczególnie niebezpieczne. Cukier jest dziś obecny niemal wszędzie. Warto więc rozpocząć świadomą konsumpcję i znacząco ograniczyć jego ilość w diecie.

Post Author: Emilia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *