Ergonomia i fizjologia pracy w biurze

Każdy pracodawca powinien zadbać o odpowiednie warunki ergonomiczne i fizjologiczne w pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy biurowej, ponieważ istnieje wiele czynników, które mogą być uciążliwe dla pracowników. Przede wszystkim związane są one z pracą przy komputerach, która jest niezwykle męcząca. Przede wszystkim dla kręgosłupa oraz oczu, które podczas siedzenia przed monitorem mogą ulegać zwyrodnieniom. Dlatego tak ważne jet stosowanie chociażby krzeseł biurowych, które mają zapewnić odpowiedni kat ułożenie kręgosłupa w stosunku do siedziska. Posiadają też pięć punktów podparcia, co uniemożliwia jego przypadkowe przewrócenie się podczas siedzenia na krześle. Posiadają one tez możliwość regulacji wysokości siedziska oraz kąta odchylenia odpierała.

Ergonomia

Inną ważnym zagadnieniem jest zapewnienie odpowiednich odległości od komputera. Zbyt bliskie siedzenie przed ekranem monitora może doprowadzić do pogorszenia się wzroku. Na dodatek przyjmujemy wtedy pozycję, która nie oddziałuje zbyt dobrze na nasze plecy. Musimy dostosowywać wszystko w taki sposób, aby jak najlepiej wpływało to na wydajność oraz zadowolenie z pracy. W przeciwnym razie może okazać się, że wydajność takiego pracownika będzie spadała i nie będzie tak bardzo efektywny jak się tego spodziewaliśmy. Inną bardzo istotną rzeczą jest poziom natężenia światła. W przypadku prac biurowych musi być ono wystarczająco duże, aby nie dochodziło do zepsucia się wzroku. Wartości są określone w aktach prawnych, które dotyczą problematyki.

Ogrzewanie to jeden z ważniejszych elementów, który wpływa na ergonomię pracy (sxc.hu)
Ogrzewanie to jeden z ważniejszych elementów, który wpływa na ergonomię pracy (sxc.hu)

Wpływ na pracownika

Inną niezwykle istotną kwestią jest zapewnienie ogrzewania. W zimie temperatura spada poniżej zera stopni. Przekłada się to na utratę komfortu pracowników, a w związku z tym wykonują swoja pracę coraz gorzej. Nie może spaść ona poniżej jakieś wartości, ponieważ wtedy pracownik może odmówić pracy w danym miejscu. Podobnie jest w przypadku lata ? każdy pracownik powinien mieć zapewnioną wentylację, która pozwoli na dostęp do świeżego powietrza oraz możliwość jego odświeżenia. Wentylacja Opole jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o przyjemności pracy w takich miejscach. Pracodawca jest zobowiązany do tego, aby takie warunki sprawdzał oraz zapewniał odpowiednie rozwiązania, które pozwolą na kontynuowanie zadań, bez konieczności pójścia do domu przerwania pracy. Na stanowiskach pracy występują też inne zagadnienia, które jednak związane są głównie z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Post Author: Jan Klementynowicz

Jedna myśl o “Ergonomia i fizjologia pracy w biurze

  • Arek

    (8 października 2018 - 09:37)

    Co do biura – ja skorzystalem z możliwości wynajęcia biura wirtualnego https://www.cubecentre.com/ i jestem zadowolony. Dzięki temu mam biuro w prestiżowej lokalizacji, co wpływa pozytywnie na moją firmę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *