Grafik ? zawód z przyszłością

Grafik to osoba, która przy pomocy programów komputerowych zajmuje się projektowaniem i tworzeniem wszelkim ilustracji, plakatów, grafik, animacji na zlecenie pracodawcy lub etykiety samoprzylepne. Grafik pracuje niemal wyłącznie na komputerze. W tym zawodzie funkcjonuje wielu samouków, jednak najprościej jest zostać grafikiem kończąc studia na wydziałach plastycznych lub informatycznych. Mając takie wykształcenie znacznie łatwiej jest zdobyć doświadczenie w branżach graficznych. Może to być specjalizacja w tworzeniu grafiki do gier komputerowych, stron www i wielu innych.

Grafik musi posiadać zmysł plastyczny i estetyczny. Dzisiaj wielu grafików początkowo zajmuje się grafiką, a później zmieniają kwalifikację na grafików komputerowych. Zawodowy grafik musi posiadać umiejętności pracy w grupie oraz negocjacji. Podczas tworzenia koncepcji wykonania danej grafiki często musi porzucić własne wizję projektu na rzecz koncepcji klienta, który ją zamówił.

Średnio doświadczony grafik może zarobić około 2 tysięcy złotych miesięcznie /netto. Wraz z doświadczeniem oraz ilością wykonywanych zleceń – wynagrodzenie oczywiście wzrasta. Freelancerzy z reguły zarabiają nieco mniej, ponieważ mają utrudniony dostęp do większych klientów niż stale zatrudnieni np. w projektowanie stron.

inside-a-computer-1538262
Karta graficzna (sxc.hu)

Post Author: Piotrek Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *