Inteligentne domy – przyszłość jest dziś

Technologia przenika powoli do wszystkich sfer naszego życia. Kwestią czasu jest całkowite uzależnienia człowieka od jej zdobyczy. Już teraz można spotkać się z domami, które mogą być sterowane automatycznie przez pewne systemy. Wprowadza się też możliwość jego użytkowania przez polecenia głosowe. Jest to naturalna kolej rzeczy i droga rozwoju jaką podążać będzie ludzkość. Jest to ogromne ułatwienie codziennych czynności, które przekłada się bezpośrednio na wygodę dla mieszkańców. Najpopularniejszy układ automatyczny odpowiada za sterowanie oświetleniem w domu oraz na terenie posesji. Jest to bardzo wygodne, bo dzięki niemu kończą się problemy z późnym wracaniem do domu. Po zmroku zwykle jest tak ciemno, że trudno jest otworzyć furtkę i dostać się do domu. Szczególnie osoby mieszkające z dala od głównej drogi i nie mających oświetlenia pochodzącego od latarni. W takim przypadku właściciel domu musi zadbać o swoje własne oświetlenie. Nie ma potrzeby jednak, aby świeciło się przez cały czas. Jest to zbędna strata energii oraz kuszenie włamywaczy.

Automatyczne oświetlenie

Oba te problemy można rozwiązać właśnie poprzez zastosowanie czujników ruchu. W ten sposób jeżeli zbliżmy się do furtki to teren posesji zostanie natychmiast oświetlony. Będziemy mogli spokojnie sobie otworzyć, jak również dostać się bezpiecznie do mieszkania. Jeżeli przez dłuższy czas nie zostanie wykryty ruch to oświetlenie samo zostanie wyłączone. Takie systemy można spotkać w blokowiskach, gdzie oświetlenie na klatce schodowej często jest obsługiwane właśnie przez takie rozwiązanie. W ten sposób można zapalać światło na każdym z pięter z osobna, bez konieczności ręcznego zapalania światła. Zmniejsza to zużycie prądu i sprawia, że nie dojdzie do sytuacji, gdy w czasie schodzenia po schodach światło się po prostu zgasi (jak bywa to w przypadku instalacji na w tradycyjny przycisk). Podobne rozwiązania można zamontować w pomieszczeniach, które będą oświecały się o gasiły po wykryciu i zgubieniu ruchu. Oczywiście jedynie po zmroku, gdy nie będzie już dostatecznej ilości światła dziennego.

Nowoczesny budynek (sxc.hu)
Nowoczesny budynek (sxc.hu)

Dom, który „myśli”

Inteligentny dom Kraków często wyposażony jest też w czujniki monitorujące porę dnia. Dzięki nim można automatycznie odsłaniać okna lub je zasuwać. Możliwe jest też sterowanie oknami i automatyczne wietrzenie. W ten sposób możemy zapewnić idealne warunki w domu nawet w nim nie będąc. Normalnie przed wyjściem do pracy często zamyka się wszystkie okna, aby do środka nie napadał deszcz, którego można przewidzieć. W przypadku nowoczesnej technologii nie będzie to konieczne, bo jeżeli układ wykryje pojawienie się opadów to automatycznie cały dom zostanie uszczelniony, gdy wszystko się uspokoi to znowu możliwe będzie jego wietrzenie. Taki system odpowiedzialny może być również za ogrzewanie mieszkania. Ustalenie idealnej dla nas temperatury sprawi, że instalacja będzie dążyła do tego, aby ustabilizować ja na wartości, którą zadeklarowaliśmy. Warto jest zainteresować się tym tematem, bo w przyszłości takie domy będą standardem.

Post Author: Jan Klementynowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *