Jak debiutować na giełdzie?

Giełda. Giełda to z pewnością gratka dla zaawansowanych wymagająca zarówno wielu umiejętności, zdolności zarządzania ale i przede wszystkim dużej odporności na stres i kalkulacji ryzyka. Z roku na rok rośnie liczba sympatyków, którzy chętnie rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem. Dzieje się tak dlatego, że giełda oferuje zyski zdecydowanie przewyższające te, których możemy spodziewać się zakładając lokaty. A jak wiadomo pieniądze kuszą. Zyski uzależniają. Warto jednak wiedzieć, że nie każdemu giełda sprzyja, a mechanizmy, które nią rządzą są bardzo często uwikłane w spekulacje.

Nie ma oczywiście nic złego w graniu na giełdzie, musimy jednak być dość pokorni, ponieważ rządzi się ona swoimi specyficznymi prawami i zanim poznamy jej specyfikę, tempo i charakter musi minąć sporo czasu. Dla jednych jest to rok, dla drugich dwa a trzeci ? nie nauczą się nigdy. Giełda to gra dla zuchwałych, zaawansowana rozrywka mogąca generować niemałe zyski, ale także i powodować straty. W przypadku inwestorów rozpoczynających swoją przygodę z giełdą trzeba się raczej pokornie nastawić na straty.

Czemu mówimy o stratach a nie o zyskach?

b

Nie warto oszukiwać się, że już w pierwszym roku zanotujemy zadowalające zyski. Lepiej wyjść z założenia, że pierwszy rok będzie pewnego rodzaju okresem treningowym, podczas którego poznamy zasady giełdy, jej tempo i dynamikę a także będziemy obserwować jak inwestują inni. Z tego też względu nie warto na samym początku inwestować na giełdzie dużych pieniędzy, ponieważ ryzyko straty jest ogromne i bolesne. Tak naprawdę można wejść na giełdę ze 100 zł w portfelu i rozpocząć działanie. Niektórzy gracze są jednak zdania, że większe pole manewru daje suma około 1000 zł na początek. Wtedy możemy podjąć się kilku działań i obserwować, jak sytuacja się rozwija.

A jak to wygląda od podszewki?

c

Inwestowania na giełdzie dokonujemy za pośrednictwem domów maklerskich. Domy maklerskie posiadają duże banki. Aby zacząć inwestować na giełdzie musimy poprosić bank o założenie rachunku maklerskiego, czyli zapisanie nas do bankowego domu maklerskiego. Czynność ta nie wymaga wielu formalności, można też aktywować rachunek maklerski on-line. Inwestycji także dokonujemy przez internet. Warto wiedzieć, że dom maklerski pobiera prowizję zarówno od kupna jak i od sprzedaży akcji (jest to 0,39%), ponadto zyskami musimy podzielić się także z państwem, jak w przypadku zysków firmy. Na naszym koncie maklerskim możemy śledzić bieżące notowania. Nie poleca się, aby inwestować cały kapitał w jedną spółkę, bo bardzo łatwo można stracić pieniądze. Lepszym rozwiązaniem będzie kilka spółek.

Zanim zaczniemy inwestować na giełdzie zasięgnijmy informacji na temat spółek biorących w niej udział. W przypadku giełdy rzetelna i kompleksowa informacja jest najlepszym doradcą. Bez wiedzy na temat spółek i bez wnikliwej obserwacji kursów będziemy niczym dziecko we mgle i szybko stracimy cały kapitał. Nie nastawiajmy się od razu na duże zyski, dobrze będzie jeżeli po pierwszym inwestowaniu nie stracimy zbyt wiele. Giełda uczy pokory i cierpliwości.

Post Author: Emilia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *