Księgowość w przedsiębiorstwie – pełnoetatowy pracownik czy biuro rachunkowe?

Prowadzenie własnej firmy nie jest zadaniem prostym, a przekonać może się o tym każdy kto zdecyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Możemy bardzo dobrze znać się na swojej branży i być ekspertem w tej dziedzinie, ale w dalszym ciągu nie będzie to wszystko, co pozwoli nam odpowiednio panować nad przedsiębiorstwem. Do tego będzie konieczne wykonanie jeszcze wielu innych działań, które nie mają już bezpośredniego związku z wykonywaną pracą. Do takich rzeczy można zaliczyć wszelkiego rodzaju rozliczenia, sprawy administracyjne oraz księgowość. Jest to rzecz wymagająca naprawdę dużych nakładów energii, co może okazać się dość wielkim problemem w przyszłości. jedną z najważniejszych opcji na jaką możemy się zdecydować jest więc zatrudnienie osoby, która będzie zajmowała się wyłącznie takimi rzeczami. W ten sposób my jako właściciele będziemy mogli skupić się na rzeczach najważniejszych, a całą dodatkową otoczkę zlecimy innej osobie. Takie rozwiązanie ma sens, bo nie będziemy musieli tracić wiele czasu na zajmowanie się rzeczami, które mogą być wykonane zdecydowanie prościej przez osobę mającą doświadczenie i wiedzę w prowadzeniu spraw księgowych.

Pracownik na pełnym etacie

Musimy tylko zastanowić się czy takie rzeczy będą dla nas opłacalne pod względem kosztów. Prowadzenie księgowości nie zawsze musi wymagać zatrudnienia dodatkowego pracownika. Niekiedy jest tego tak niewiele, że w ciągu jednego dnia można uporać się ze wszystkim rzeczami z całego miesiąca. W takim przypadku zatrudnianie dodatkowej osoby byłoby niezwykle nieopłacalne. Dlatego warto jest znaleźć rozwiązanie, które pomoże wyjść nam zwycięsko z takiej sytuacji. Co prawda możemy też zatrudniać osoby w niepełnym wymiarze godzin lub zlecać też inne zadania, ale nie zawsze będzie to opłacalne. Przede wszystkim jeżeli będziemy płacili wynagrodzenie jak za księgową, a jednocześnie będziemy oczekiwali pracy jak od kogoś na niższym szczeblu. Takie rozwiązanie ma sens w przypadku dużych firm, gdzie naprawdę jest sporo do zrobienia. Wtedy możemy korzystać z tego, że pracownik znajduje się na naszym terenie i jest w stanie wykonywać pracę pod nadzorem. Mamy szybki dostęp do tego co robi, co przekłada się w dużej mierze na jakość pracy.

Obsługa księgowa (sxc.hu)
Obsługa księgowa (sxc.hu)

Usługi biura rachunkowego

Problemem jest jednak to, że zwykle prowadzimy niewielkie firmy, które zatrudniają co najwyżej kilku pracowników. W takiej sytuacji nie ma mowy o tym, aby takie rozwiązania były w jakikolwiek sposób opłacalne. Będziemy musieli znaleźć inne rozwiązanie na prowadzenie rachunkowości, które nie będzie rujnowało naszego portfela a jednocześnie zapewni obsługę na wysokim poziomie. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem przez przedsiębiorców jest biuro rachunkowe Częstochowa. W takim miejscu pracują osoby mające duże doświadczenie i mogące pomóc nam w wielu problemach z jakimi będziemy do nich przychodzić. Dodatkowo pracują w zespole więc wszystkie wątpliwości mogą zostać bardzo szybko rozwiązane. Dla właścicieli firm jest to bardzo cenne bo unikamy problemów związanych z urzędami i instytucjami państwowymi. Nie będziemy musieli składać żadnych wyjaśnień czy wprowadzać korekt jak to może mieć miejsce przy zatrudnianiu księgowej na etat. Dodatkowo będziemy mogli obniżyć koszty, bo te wyniosą nas jedynie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych ? znacznie mniej niż musielibyśmy zapłacić za zatrudnienie pracownika. Nic dziwnego, że z usług biur rachunkowych korzystają niemal wszyscy. Tym bardziej, że księgowość może być prowadzona teraz nawet on-line.

Post Author: Jan Klementynowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *