Malowanie metalu: tradycyjne czy proszkowe?

Każdy, kto choć raz miał do czynienia z malowaniem elementów metalowych, wie jak pracochłonne, czasochłonne i niekiedy irytujące jest to zajęcie. Od farby do metalu oczekuje się znacznie więcej, aniżeli od farb przeznaczonych do innych tworzyw. Farba do metalu ma nie tylko dobrze się prezentować i nie dawać odprysków ale także musi być odporna na korozję, niekorzystne warunki atmosferyczne i temperaturę. Jest to nie lada wyzwanie.

a

Wybierając tradycyjną farbę do metali, musimy bez wątpienia znać się nieco na produktach no i przede wszystkim wiedzieć, jaki rodzaj metalu chcemy malować. Istnieją bowiem farby dedykowane do metali żelaznych i nieżelaznych, różniące się znacząco składem i parametrami. Do dyspozycji mamy farby wodororozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Pierwszy rodzaj farb jest może i łatwy w nałożeniu i nietoksyczny ale nie gwarantuje właściwości antykorozyjnych. A przecież to głównie na ochronie przed korozją zależy nam najbardziej podczas malowania. Alternatywą będzie więc farba rozpuszczalnikowa, która pomimo doskonałej ochrony przed rdzą, ma jednak swoje wady. Przede wszystkim, zanim zaczniemy malowanie farbą metalu, musimy go dokładnie oczyścić, wypolerować i odtłuścić. Następnie konieczne jest nałożenie podkładu, który zapewni lepszą przyczepność farby. Przyczepność ta jest szczególnie ważna, ponieważ to właśnie ona gwarantuje, że farba nie złuszczy się ani nie odpadnie po kilku miesiącach. Nakładanie podkładu jest czynnością pracochłonną i wymagającą wprawy a każda niedokładność z pewnością obniży skuteczność farby. Co prawda możemy zakupić farby, które nie wymagają nałożenia podkładu, zapewniając jednocześnie dobrą przyczepność. Jednak trwałość tych farb nie jest taka, jak byśmy sobie tego życzyli. Ciekawą i niezwykle skuteczną alternatywą jest malowanie i lakierowanie proszkowe.

Na czym to polega?

b

Technika malowania i lakierowania proszkowego wykorzystuje zjawisko indukcji elektrostatycznej i polega na nakładaniu sproszkowanej farby na powierzchnię przewodzącą, czyli właśnie metal. Różnica ładunków metalu i cząstek farby powoduje, że farba pokrywa idealnie całą powierzchnię metalu. Następnie pokryte farbą elementy metalowe są nagrzewane do temperatury 140-200 stopni Celsjusza. Proszek ulega stopnieniu i zachodzi zjawisko polimeryzacji tworząc gładką, szczelną i odporną na korozję warstwę lakieru. Malowanie proszkowe poza oczywistą zaletą dokładnego pokrycia elementów metalowych, gwarantuje także brak emisji szkodliwych dla zdrowia oparów rozpuszczalników a także dość grubą powłokę farby i lakieru, która jest zdolna zamaskować wszelkie niedoskonałości związane z obróbką mechaniczną. Lakier proszkowy jest poza tym doskonale odporny na czynniki atmosferyczne, korozję i uszkodzenia mechaniczne, a więc nie łuszczy się i nie pęka. Jest to ogromna zaleta, biorąc pod uwagę oczekiwania jakie mamy w stosunku do farb przeznaczonych do metali.

Malowanie i lakierowanie proszkowe wykonują profesjonalne firmy posiadające odpowiednie zaplecze techniczne i przede wszystkim profesjonalne przeznaczone do tego celu farby. Więcej informacji na temat malowania i lakierowania proszkowego udostępnia na swojej stronie internetowej lakiernia proszkowa Warszawa.

Post Author: Emilia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *