Mieszkania na sprzedaż i pod wynajem

Wiele młodych osób po skończeniu studiów myśli o tym, aby się usamodzielnić i zamieszkać z dala od swoich rodziców. W ten sposób będą mogli pierwszy raz w życiu poczuć się wolni i niezależni. Nie jest to jednak takie proste jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim potrzebnych będzie sporo pieniędzy, ponieważ tylko w ten sposób możliwe będzie utrzymanie się samodzielne. Zwłaszcza jeżeli jest to duże miasto i koszty życia są wysokie. Dlatego konieczne jest podjęcie pracy i to nie takiej za minimalną krajową, a za przynajmniej kilkaset złotych większą stawkę. Wiadomo, że w Polsce jest duży problem z miejscami pracy i dlatego może to sprawiać nawet duże problemy. Jeżeli chcemy ich uniknąć to powinniśmy zabrać się za szukanie pracy możliwie jak najwcześniej, nawet jeszcze przed ukończeniem studiów. W ten sposób będziemy mieli więcej czasu na usamodzielnienie się. Dopiero mając stabilną pracę możemy myśleć o własnym mieszkaniu.

Samodzielność

Żeby zamieszkać samodzielnie i niezależnie to mamy tak naprawdę dwie możliwości. Możemy kupić takie mieszkanie na własność lub je wynajmować. Oczywiście znacznie lepszą możliwością jest tak pierwsza. Mieszkania na sprzedaż z reguły są znacznie lepszym stanie i mogą nam zaoferować o wiele lepsze warunki do życia. Niestety cena nieruchomości jest niezwykle wysoka i za nawet niewielkie mieszkanie będziemy musieli zapłacić kilkaset tysięcy złotych. Jest to kwota, która z pewnością będzie zbyt wysoka dla osoby, która dopiero zaczęła karierę zawodową. Mamy możliwość wzięcia też kredytu mieszkaniowego, ale to również nie jest szczególnie dobre rozwiązanie. Będzie to zobowiązanie na wiele lat, z którego w żaden sposób nie będziemy mogli się wycofać. Jest to więc dość kłopotliwe, tym bardziej, że zawsze możemy zmienić plany na życie, a nie będziemy mogli, właśnie przez tego rodzaju zobowiązania. Powinniśmy się zastanowić dwa razy, zanim nam się to uda.

Ceny mieszkań są dla wieli osób zaporowe (sxc.hu)
Ceny mieszkań są dla wieli osób zaporowe (sxc.hu)

Wynajmowanie mieszkania

Kolejną możliwością jest wyjmowanie mieszkania. W wielu przypadkach koszty będą tak samo wysokie jak w przypadku raty kredytowej. W ten sposób jednak nie stajemy się właścicielem nieruchomości i na dobrą sprawę nie dostajemy nic w zamian. Dlaczego więc ludzie decydują się na coś takiego? Przede wszystkim dlatego, żeby nie zobowiązywać się na długie lata. Mieszkania można wynająć na znacznie krótszy okres ? roku, dwóch lat i później systematycznie ją odnawiać. W ten sposób nie muszą się martwic tym, co będzie za kilkanaście lat. Na dodatek w razie straty pracy zawsze będzie można dogadać się z właścicielem i po prostu zwrócić lokal wcześniej, bez ponoszenia kosztów. Dlatego ludzie wybierają takie rozwiązanie, które z pozoru wydaje się o wiele gorsze i mniej opłacalne.

Post Author: Tomasz Pietrasiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *