Nieciekawy przedpokój, czyli smutne przywitanie gościa

Świadomość, to punkt zapalny do zmiany czegoś w naszym życiu. Jeśli posiadamy dostateczną wiedzę na jakiś temat, to wiemy jak i co zmieniać. Na co dzień przyzwyczajmy się do pewnych elementów składowych nie tylko naszej codzienności, ale również przestrzeni w której funkcjonujemy. Jednym z takich elementów jest przedpokój. Na ogół nie zwracamy na niego szczególnej uwagi, wychodzimy pośpiesznie, wracamy wrzucając kurtkę na wieszak, czy buty do kąta. A jednak, jeśli przyjmujemy gości, zwłaszcza osoby nieznajome, to pierwsze, co ogląda za drzwiami to nasz zakątek powitalny domu. Warto od czasu do czasu, tak na spokojnie się mu przyjrzeć; może ściany są już mocno zabrudzone, chodnik zafajdany i ogólnie jest nieciekawie, smutno i nudno. Może dobrze byłoby go aranżacyjnie ubogacić, czy nadać charakteru. Jakie mamy możliwości?

 

 

karta kolorów (pixabay.com)

 

OPCJE

Na początku myślimy o przemalowaniu. Jeśli tak, to najlepiej pomyśleć o farbach zmywalnych, może tez warto zastosować ciekawe struktury dekoracyjne. Ciekawym i nie drogim rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnej tapety, albo dodanie po odmalowaniu ciekawego, stylowego obrazu.
Jeśli decydujemy się na duży format fototapety, warto wybrać takie  obrazy do przedpokoju, które będą spełniały odpowiednie zasady powiększania optycznego małej przestrzeni, a nie odwrotnie. Istotny jest tez dobór kolorów, najlepiej w jasnych tonacjach, żywych. Ciemne, zimne kolory dodadzą tylko przygnębienia, gdyż zazwyczaj w tej części mieszkania nie ma za wiele światła.
Drugim czynnikiem są formy i kształty. Jeśli nasz przedpokój jest wąski i długi, warto zastosować obrazy trójwymiarowe, lub w przestrzennie rozciągające się ku górze (strzeliste), które wyciągną optycznie przestrzeń. W odwrotnym wypadku, jeśli przestrzeń jest bardziej scalona w kwadrat, możemy zastosować fototapetę z perspektywą, najlepiej jakiejś ciągnącej się ciekawej uliczki, lub  leśnej ścieżki.

 

 

Natura ujęcie w perspektywie (pixabay.com)

 

INSPIRACJA

Najpierw musimy określić, jak chcemy udekorować nasz kącik z wierzchnią garderobą. Możemy sugerować się pomysłami sąsiada, ale jednak cały urok aranżacji wnętrza polega na oryginalności. Ważny jest też fakt, iż robimy to dla siebie, takim jakim chcemy, a nie jak mają inni. Inspiracje możemy znaleźć, czerpiąc z natury(jak wspomniana ścieżka leśna) czy górski potok itp. Ciekawe są tez rozwiązania architektury znanych miast na styku kultur. Najlepiej wybrać takie, które lubimy, gdzie może byliśmy i wracamy sentymentalnie, albo marzymy pojechać. Należy pamiętać, aby wybierać fot obrazy o ciepłych barwach i najlepiej dobrze oświetlone, ale nie ciemne np w mroku. Ewentualnym rozwiązaniem mogą być mocno świecące elementy jak światła lamp czy gwiazd itp. Jeśli już wybierzemy właściwą perspektywę, to możemy pomyśleć o dodatkach,przedmiotach, które biedą eksponowały przestrzeń i pasowały to stylu; np. kwiat, drzewko, zegar, albo specjalnie skonstruowana szafka, czy wieszak np. z korzenia do leśnego kącika.

Post Author: Tomasz Pietrasiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *