Nowe metody ekologicznego budownictwa

W polskim budownictwie z pewnością można zauważyć coraz szybciej następujące zmiany. Technologia, która kiedyś była dla nas nieosiągalna, dziś jest na porządku dziennym. Ponadto idąc jeszcze dalej polska ?budowlanka? przeżywa renesans w kwestii ekologicznych metod budownictwa oraz wykorzystywanych materiałów przyjaznych środowisku.

Jedną z nowocześniejszych rzeczy w budownictwie jest tworzenie domów zeroenergetycnych. Zabudowy szklane warszawa sprawiają, że wizualnie budynek wygląda wręcz futurystycznie, ale jest tez możliwość wykorzystania projektu klasycznego.

Budynek taki ma zerowe zużycie energii netto i zerową emisję dwutlenku węgla wobec czego jest korzystny nie tylko dla szklane (sxc.hu)środowiska, ale również dla mieszkańców. Najczęściej są wyposażone w kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaniczne lub turbiny wiatrowe. Taki budynek często produkuje nadwyżkę energii wobec czego warto mimo wszystko podłączyć go pod sieć energetyczną, gdyż daje to szansę na ewentualną sprzedaż nadwyżek lokalnym dostawcom.

Pierwszy w Polsce budynek tego typu powstał w 2009r. pod Olsztynem. Jego budowa kosztowała ok 15% więcej w porównaniu do budynku tradycyjnego. Koszt miesięczny utrzymania takiego domu jest znacznie mniejszy wobec tego w dłuższym przedziale czasu wszystko dodatkowe koszty z pewnością się zwrócą.

Polska starając się dorównać ilością domów energooszczędnych naszym sąsiadom, realizuje program dopłat do kredytów zaciągniętych na budowę lub zakup domów niskoenergetycznych i pasywnych. Wszystko to w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto więc zastyanowić się czy nasza kolejna inwestycja nie powinna być ?zielona?.

Post Author: Agniesza Zawada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *