Nowe opony do mojego suv-a – czyli kilka słów o oponach do aut z napędem czterokołowym

Połowa października to bez wątpienia czas, aby zmienić opony na zimowe. Gdy temperatura za oknem spada do kilku stopni powyżej zera a w nocy pojawiają się pierwsze przymrozki, dotychczasowe opony zimowe zaczynają tracić swoje właściwości. Zmniejszona jest przede wszystkim przyczepność ale i także odporność na uszkodzenia. Dzieje się tak dlatego, że opony letnie i zimowe różnią się nie tylko rodzajem i rzeźbą bieżnika ale przede wszystkim mieszanką gumy. Dlatego też bezwzględnie należy przestrzegać zasad wymiany opon. Zwłaszcza jeżeli jeździmy autem typu suv z napędem na cztery koła.

Auta z napędem na cztery koła są autami dedykowanymi do zarówno do jazdy terenowej jak i szosowej. Napęd na cztery koła gwarantuje doskonałą mobilność podczas jazdy po nierównym i grząskim terenie a wysokie zawieszenie zdecydowanie poprawia komfort jazdy i minimalizuje potencjalne uszkodzenia karoserii. Jednak auto terenowe nie będzie doskonałe, jeżeli nie wyposażymy go w odpowiednie opony. Specyfika i rodzaje opon do aut z napędem na cztery koła różni się zdecydowanie od opon tradycyjnych przeznaczonych do aut o napędzie tradycyjnym. Wybierając więc auta do naszego suva musimy wziąć pod uwagę fakt, po jakim gruncie w większości porusza się nasze auto. Jest to kwestia kluczowa i gwarantująca dobry wybór opon.

MT, AT a może zwykłe szosowe?

c

Producenci opon do aut z napędem na cztery koła oferują kilka rodzajów opon. W zależności od tego, czy zależy nam na oponach dedykowanych typowo do jazdy terenowej, czy kompromisie między terenem a klasyczną szosą, możemy wybrać opony typu MT, AT lub SUV. Każdy z tych rodzajów opon różni się zarówno rzeźbą bieżnika i składem mieszanki, no i oczywiście ceną. Opony 4×4 typu MT są to opony stricte terenowe posiadające bardzo wyraźny i głęboki wzór bieżnika. Są to opony niezwykle wytrzymałe o wzmocnionej ścianie bocznej, przystosowane do jazdy po terenach błotnych, zalanych wodą a także ekstremalnie nierównych. Idealna propozycja dla fanów jazdy typu off-road i terenowców. Są to opony najdroższe. Cena jednej opony to minimum 1000 zł.

Jeżeli jesteśmy właścicielami suva, który poza jazdą w terenie porusza się także po drogach, lepszą opcją będzie dla nas zakup opon typu MT. Opony te to idealny kompromis pomiędzy jazdą terenową a szosową. Opony te posiadają podobny kształt bieżnika, jak opony MT, jednak nieco inną mieszankę, która zapewnia dobrą przyczepność także na tradycyjnych drogach (zarówno suchych jak i mokrych). Dodatkowo zastosowano tutaj specjalne formowanie klocków bieżnika, które doskonale tłumi hałas. Sprawdza się ono również w przypadku trzeciego rodzaju opon, czyli typowych opon SUV przeznaczonych do jazdy po drogach. Te opony bardzo przypominają opony aut z napędem na dwa koła, jednak posiadają nieco głębszy bieżnik a także zwiększoną wytrzymałość, ze względu na obecność napędu na cztery koła, który to sam w sobie wymaga opon o podwyższonej wytrzymałości.
a

Wybierając opony do auta na cztery koła należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, jakimi drogami jeździmy. Opony do tego typu aut są o wiele bardziej wytrzymałe niż do aut typowo miejskich nie tylko ze względu na większą wagę auta ale także i specyfikę napędu czterokołowego. Źle dobrane opony to nie tylko mniejszy komfort jazdy ale także a może i przede wszystkim zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Auta terenowe są nieco bardziej wymagające niż miejskie, dlatego nie możemy pozwolić sobie na lekkomyślność.

Post Author: Emilia

Jedna myśl o “Nowe opony do mojego suv-a – czyli kilka słów o oponach do aut z napędem czterokołowym

  • Chudy

    (28 listopada 2016 - 15:06)

    Kupuję AT już któryś raz z kolei i jestem zadowolony a często zdarza mi się jeździć po lasach i drogach szutrowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *