Odnowa starego roweru – czy to się opłaca?

Rowery to jeden z najbardziej lubianych środków transportu ze względu na to, że jest najtańszy w eksploatacji. Nie potrzeba żadnego paliwa do poruszania się i w ten sposób codziennie możemy za darmo podróżować chociażby do pracy. Na ten pomysł można wpaść w każdym etapie życia, bo rowery są przeznaczone dla każdego, niezależnie od wieku. Niestety zakup nowego roweru jest dość kosztowny, bo dobrej jakości rower kosztuje około 2000 złotych. To naprawdę dużo, a większość z nas będzie miała w garażu stare rowery, których nikt nie używa od kilku lat. Co ciekawe taki rower zawsze można odnowić, ale to także będzie kosztowne. Na pewno wyjdzie to sporo taniej niż w przypadku zakupu nowego roweru, więc zawsze warto spróbować, skoro generuje to całkiem niezłe oszczędności.

Opony

Gdy zastanawiamy się od czego zacząć to zawsze najlepiej zacząć od opon. Jeżeli rower leżał przez wiele lat w garażu, to stan jego opon może stać pod znakiem zapytania. Oczywiście można je napompować i próbować jeździć, ale jest to poniekąd niebezpieczne. Lepszym pomysłem będzie zakup nowych opon, a to koszt około 100 złotych. Zagwarantuje nam to bezpieczeństwo na drodze i nie będziemy musieli się martwić, że w każdym momencie opona może pęknąć, albo co gorsza wybuchnąć. Wymiana opon rowerowych raczej nie należy do skomplikowanych i wystarczy tak naprawdę posiadać łyżkę do opon. Prawdopodobnie każdy w swoim garażu będzie coś takiego posiadał, a jeśli nie to niestety będzie trzeba ją zakupić.

zębatka rowerowa (pixabay.com)

Napęd

Rowery są wyposażone w napęd, który z biegiem lat może ulec awarii. Szczególnie tyczy się to zębatek i przerzutek, które pod wpływem wilgoci mogą zardzewieć. Gdy wyciągamy rower po wielu latach to na pewno trzeba będzie te elementy wymienić. Shimano deore RowerTour.com to jedna z lepszych i markowych przerzutek, która będzie wyjątkowo trwała gdy zainstalujemy ją w naszym rowerze. Problemem może być tylko kompatybilność części, które z biegiem lat bardzo się zmieniają. Może okazać się, że nowe części rowerowe nie będą po prostu pasować do naszego roweru i będziemy zmuszeni zakupić nowy. Jazda na rowerze z połamanymi zębatkami nie należy do przyjemnych. Także wszystko zależy jaki rower znajdziemy w naszym garażu.

Post Author: Wit Dobrzelski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *