Oskarowy film idealnie pokazujący co to znaczy być kobietą

Po długim dni w szkole grupa młodych dziewcząt decyduje się przejechać na najbliższą plaże w drodze powrotnej do domu. Ze swoimi uniformami ze szkoły, beztrosko zaczynają się bawić w wodzie. Pluskają się i siłują emanując młodzieńczą beztroską.

Wracają do domu, gdzie na każdą oczekuje surowa kara za tą swawole. Zostają skrzyczane a nawet zbite za to, że pozwoliły sobie na takie bezczelne kuszenie swoich męskich rówieśników. Tak zaczyna się pierwszy z serii film reżysera Deniz Gamze Erguvena. Jest to historii pięciu sióstr dorastających we wschodniej Turcji, które konfrontują się ze stereotypami płciowymi wciąż panującymi w tym kraju. Stronie śląskie nocleg to dla nich nie są przelewki.

Otwierająca scena, a także te kolejne są przeniesione prosto z życiorysu reżysera zanim emigrowała do Francji, jako młoda dziewczyna. Sama uważa, że nie jest to najbardziej kreatywna rzecz na świecie, lecz jedynie jej wizja rzeczywistości.

Kreatywna czy nie decyzja Erguven do przedstawienia tej historii z punktu widzenia nieustraszonej młodej dziewczyny obserwującej ciężkie przeprawy swoich sióstr, jest wyjątkowa. Z 23 filmów nominowanych do Oscara ?Mustang? jest jedynym z dwóch reżyserowanym przez kobietę.

Niebanalna historia młodej dziewczyny jest tym bardziej ciekawą opcja ze względu na niedawne zawirowania mające miejce w tamtym regionie. Mocno liczę na to, że ten właśnie projekt zostanie nagrodzony tą statuetką jednak tak czy inaczej powinien znaleźć się na liście do oglądnięcia każdego fana kina.

teatr (sxc.hu)

Post Author: Piotrek Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *