Problemy ze wzrokiem oraz słuchem w wieku starczym

Osoby starsze często cierpią z powodu różnych chorób. W wielu przypadkach nie mają one bezpośredniego związku z wiekiem, chociaż nie pozostaje to bez przyczyny. Są jednak takie schorzenia, które zaliczane są do typowo starczych (geriatrycznych). Z reguły nie są one śmiertelne lub ciężkie, ale powodują znacznie pogorszenie komfortu życia takiej osoby. Przede wszystkim, gdy mają związek ze zmysłami. Do takich zaliczyć można chociażby pogorszenie słuchu lub wzroku czy też całkowita głuchota. Są to choroby, które wykluczają taką osobę ze społeczeństwa. Stają się oni trudni do życia, ponieważ często nie są świadomi tego, że ktoś coś do nich mówi, ale nie są w stanie samodzielnie iść na zakupy itd. Są to problemy, które mogą wydawać się nic nieznaczące, ale tak naprawdę mają ogromny wpływ na samopoczucie takich osób. Musimy wiedzieć, że w przypadku gdy będzie dochodziło do takich chorób to powinniśmy pomóc takim osobom iść do lekarza i skorzystać ze środków, które pozwalają na wyeliminowanie tego problemu ? medycyna nie jest przecież bezradna w tego rodzaju przypadkach.

Choroby geriatryczne

Jedną z najważniejszych rzeczy jest chodzenie na badania kontrolne. Pozwolą one na szybkie wykrycie problemu. Na tym etapie możliwe jest podejmowanie działań, które spowodują, że schorzenie będzie mogło częściowo ustąpić. Nie zawsze jest to jednak zasadą ? często okazuje się tak, że będziemy musieli zastosować dodatkowe środki, które pozwolą na wyeliminowanie tego problemu. W przypadku postępującej głuchoty rozwiązaniem są aparaty słuchowe Częstochowa. Pozwalają one na wzmocnienie dźwięków, które docierają do ucha i sprawiają, że są one znacznie wyraźniejsze. Możliwe jest też wykonywanie bardziej złożonych operacji, które przywracają słuch osobom całkowicie głuchym ? są to implanty ślimakowe.

Aparat słuchowy (sxc.hu)
Aparat słuchowy (sxc.hu)

Wzrok – najważniejszy z narządów

Osoby, które zauważają, że ich wzrok się pogorszył nie powinny się przejmować. W wieku starczym jest to normalne. Dochodzi wtedy do zwiotczenia mięśni, które odpowiedzialne są chociażby za zakrzywianie soczewki. W momencie, gdy tracą swoje napięcie to dochodzi wtedy do pogorszenia się wzroku. Możliwe jest jednak wykonanie korekcji przy pomocy szkieł okularowych. Pozwala to na całkowite odzyskanie ostrości wzroku. Nie jest to również szczególnie utrudniające ? miliony osób na świecie noszą okulary na co dzień i nie mają z tego powodu żadnych poważnych nieprzyjemności. Nie powodują one pogorszenia komfortu życia.

Post Author: Tomasz Pietrasiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *