Rodzaje stali i jej zastosowanie

Stal jest materiałem uniwersalnym, który znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle, budownictwie, technice i wielu innych branżach. Głównie dzięki właściwościom fizycznym, które zapewniają wysoką twardość przy jednoczesnym zachowaniu pewnej plastyczności. Dzięki temu stalowe konstrukcje są w stanie wytrzymać duże obciążenia i nie narażać się na kruche pęknięcie. Stal jest stopem ? oznacza to, że powstaje poprzez połączenie dwóch lub więcej składników. Typowa stal jest zestawieniem żelaza oraz węgla (do 2%). Jej możliwości mogą być jednak polepszane lub modyfikowane poprzez tzw. dodatki stopowe. Są to pierwiastki, które dodaje się w czasie odlewania stali, które maja zapewnić im zupełnie nowe właściwości. Dzięki temu jesteśmy wstanie uzyskać stale bardziej trwałe na odkształcenia, korozję, niepodlegające niszczeniu pod wpływem kwasów, mogącą wytrzymywać wysokie temperatury itd. Jest to ważne, ponieważ taka specjalistyczna stal jest w stanie przydać się w konkretnym zastosowaniu.

Dodatki stopowe do stali

Bardzo często mamy do czynienia np. ze stalą nierdzewną. Dzięki odpowiednim dodatkom jest ona w stanie pozostawać obojętna na zawartość tlenu w powietrzu i nie ulega korozji. Jest to jedna z najważniejszych cech, która pozwala na korzystanie z takiego materiału w środowisku, który może być wystawiony na działanie wody lub wilgoci. Z tego materiału są wytwarzane np. sztućce, garnki i inne elementy, które używamy na co dzień w kuchni. Mamy również do czynienia ze stalą narzędziową ? jest ona w stanie wytrzymywać wysokie temperatury np. gdy są elementem elektronarzędzia. Wytwarza się z niej różnego rodzaju wiertła, noże, skrawacze itd. Możemy spotkać się również ze stalą kwasoodporną, która jest niewrażliwa na działanie płynów o odczynie kwasowym. Mogą być one stosowane na przykład w zbiornikach ciśnieniowych, gdzie może występować środowisko o takim odczynie. Dodawanie pierwiastków do stali jest w stanie zmienić jej właściwości na wiele różnych sposobów. Z wyglądu są one jednak bardzo podobne i nie do rozróżnienia na pierwszy rzut oka.

Stal (sxc.hu)
Stal (sxc.hu)

Oznaczenie i zastosowanie

Dlatego w czasie sprzedaży stosuje się pewne oznaczenia, które pozwalają na określenie jakiego rodzaju jest to stal. Zapisów jest kilka i nie wszystkie z nich są powszechnie używane. Bardzo często można spotkać się z oznaczeniem takim jak 42CRMO4 ? dzięki niemu wiemy jaki jest skład takiej stali i jakie dodatki zostały użyte. W tym przykładzie mamy do czynienia ze stalą chromowo-molibdenową. Są też oznaczenia katalogowe, które same w sobie nie dają nam żadnej informacji na temat materiału, ale jesteśmy dzięki nim w stanie bardzo szybko odnaleźć szczegółowe informacji np. w dokumentacji. Ważne jest to, aby za każdym razem dobierać materiał indywidualnie, do konkretnego zastosowania. Raz będziemy potrzebowali większej plastyczności, innym razem skupimy się głównie na wysokiej twardości takiego materiału. Nie wolno dokonywać wyborów mechaniczne, ponieważ w ten sposób możemy być bezpośrednio odpowiedzialni za powstałe zagrożenie.

Post Author: Agniesza Zawada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *