Sposoby transportu wewnętrznego w zakładzie produkcyjnym

Transport wewnętrzny pełni ogromnie ważną rolę w zakładach przemysłowych. Jego zadaniem jest przemieszczanie surowców, komponentów oraz wyrobów gotowych pomiędzy stanowiskami roboczymi oraz do magazynów (międzystanowiskowych oraz wyrobów gotowych). Na produkcji dąży się do tego, aby był on niezawodny i mógł zapewnić ciągły przepływ materiałów, który były jednocześnie niezależny od pracowników. W ten sposób minimalizuje się czas przepływania materiału, jak również wpływa się na skrócenie czasu przejścia produktu od pierwszego do ostatniego stanowiska. Dzięki temu moc przerobowa zakładu znacząco się zwiększa, co pozwala na realizowanie zdecydowanie większych zamówień. Odpowiednie zarządzanie takimi procesami jest w stanie zapewnić zdecydowanie większy zyski oraz ograniczyć ponoszone koszty własne. W praktyce stosuje się przeróżne rozwiązania transportowe, które w lepszym lub gorszym stopniu są w stanie zrealizować wymienione wyżej założenia. Postaramy się przybliżyć jak wygląda to w praktycznym zastosowaniu i jakie rozwiązania najlepiej jest dobierać, aby unikać niepotrzebnych przestojów w czasie produkcji.

Przenośniki taśmowe

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są przenośniki transportowe. Są to urządzenia, które są w stanie przemieszczać wyroby po z góry zaplanowanej trasie. Najczęściej można spotkać się z takimi, które wyposażone są w taśmy transportowe. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, a te odbierane są przede wszystkim pod kątem tego w jakich warunkach będą wykorzystywane oraz jakiego rodzaju materiały będą transportować. Często stosowana jest taśma PU, która wykonana jest z poliuretanu. Jest to materiał dość uniwersalny, który może być wykorzystywany do transportu najróżniejszych produktów, a w tym również może mieć bezpośredni kontakt z żywnością (wymagane jest wtedy posiadanie atesty FDA). Taśmy tego rodzaju mogą mieć różną strukturę powierzchni, która będzie ułatwiała transportowane wyrobów. Najczęściej można spotkać się z prążkami lub kratą. Stosowane są też idealnie gładkie taśmy. Ponadto często zachodzi konieczność, aby wyposażać je w zbieraki, obrzeża boczne lub kliny prowadzące. Za każdym razem konieczne jest dobranie takiej taśmy, która najlepiej będzie współpracowała z transportowanym materiałem.

Przenośniki transportowe (sxc.hu)
Przenośniki transportowe (sxc.hu)

Sklepy samoobsługowe

Podobne rozwiązania stosowane są w sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie przy kasach również znajdują się przenośniki transportowe. Są one jednak zdecydowanie mniejsze, chociaż zasada działania jest bardzo podobna. Jeżeli coś znajduje się na taśmie to tak jest przewijana do momentu, aż nie zostanie przerwana wiązka fotokomórki znajdująca się zaraz na jej końcu. Wtedy ona się zatrzymuje a kasjerka jest w stanie dosięgnąć do produktu. Jeżeli zrobi się przestrzeń między fotokomórkami to znowu dojdzie do przybliżenia się produktów. W ten sposób można robić to szybko i znacznie łatwiej porazić sobie z powstającą kolejką. W przemyśle stosuje się również inne rozwiązania, które jednak nie pozwalają już na tak pełną automatyzację. Często do transporty wykorzystuje się po prostu wózki widłowe, które wstawiają paletę do urządzenia, a następnie ją odbierają. Do przemieszczania dużych ładunków o znacznej masie często wykorzystuje się suwnice, której ruchy można też zaprogramować. Najważniejsze jest dobranie rozwiązania do konkretnych potrzeb i zapewnienie najlepszego stosunku wydajności do kosztów.

Post Author: Jan Klementynowicz

Jedna myśl o “Sposoby transportu wewnętrznego w zakładzie produkcyjnym

  • Bart

    (17 sierpnia 2016 - 13:58)

    bardzo przydatny artykuł, dla osób dopiero zakładających własny biznes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *