Sposoby uzdatniania wody pitnej

Człowiek potrzebuje wielu rzeczy do życia. Większość z nich jesteśmy w stanie dostarczać wraz z pożywieniem, a niektóre z nich wytwarzane są przez nasz organizm np. pod wpływem działania promieni słonecznych. Najważniejszą rzeczą jest jednak woda, z której de facto jesteśmy zbudowani. Musimy każdego dnia przyjmować przynajmniej kilka litrów wody, aby wszystko mogło funkcjonować w odpowiedni sposób. Dla większości osób będzie to jednak dość problematyczne, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie wypić tak wiele w ciągu dnia. Dlatego powinniśmy chociaż zadbać o jakość wody, którą pijemy. Powinniśmy wiedzieć, że każda woda będzie nadawała się do picia. Przede wszystkim powinniśmy unikać takiej, która znajduje się w kranach. Jeżeli mieszkamy w dużym mieście to istnieje szansa, że wszystko jest z nią w porządku, ponieważ nad jej uzdatnianiem pracowała wielka oczyszczalnia. Nie możemy mieć jednak takiej pewności w przypadku jakichś mniejszych miejscowości. Może okazać się przecież, że taka woda pochodzi na przykład z jakiegoś zbiornika a nie z instalacji wodociągowej. Musimy więc uważać na taką wodę. W niej mogą znajdować się rożnego rodzaju pasożyty oraz drobnoustroje. Wywołują one poważne choroby w ciele człowieka, które w późniejszym czasie są bardzo trudne do wyleczenia. Dlatego lepiej jest w tym przypadku zapobiegać niż później przez tak długi czas się leczyć.

Filtr wody

Jeżeli nie mamy pewności co do tego czy dana woda jest czysta czy nie to możemy wykorzystać filtry do wody. Jest to rozwiązanie, które będzie pozwalało nam na usunięcie wszystkich rzeczy, których w wodzie być nie powinno. Nie tylko drobnoustroje, ale też większość minerałów oraz innych substancji. W ten sposób otrzymamy wodę, która będzie nadawała się do picia i nie będziemy musieli przejmować się, że po jej wypiciu się rozchorujemy. W swoim domu jesteśmy w stanie zamontować filtry przepływowe. Na bieżąco będą one filtrowały wodę i w ten sposób będą one w stanie zapewnić nam czystą wodę za każdym razem, gdy będziemy tego potrzebowali. Musimy tylko pamiętać o tym, że po oczyszczeniu odpowiedniej ilości wody będziemy musieli taki filtr wymienić. W ten sposób będziemy mogli zagwarantować sobie największą skuteczność działania.

Uważajmy na czystość wody, którą pijemy (sxc.hu)
Uważajmy na czystość wody, którą pijemy (sxc.hu)

Woda

Oprócz tego pamiętajmy, że z takimi problemami możemy radzić sobie też na wiele innych sposobów. Jeżeli mamy wątpliwości czy dana woda jest czysta czy też nie to powinniśmy ją jeszcze przegotować. W temperaturze wrzenia wszystkie bakterie oraz pasożyty umrą i nie będzie obawy, że wywołają spustoszenie w naszym organizmie. Dlatego warto jest za każdym razem przegotować wodę i nie próbować pić jej bezpośrednio z kranów. Możemy też całkowicie przerzucić się na wodę butelkowaną. Jest ona oczyszczona i zabezpieczona przed drobnoustrojami. Możemy ją wykorzystywać nie tylko do pica, ale również do gotowania. Musimy tylko uważać, aby w takim przypadku nie kupować wysoko zmineralizowanej, ponieważ może zakończyć się to powstawaniem osadu.

Post Author: Tomasz Pietrasiński

Jedna myśl o “Sposoby uzdatniania wody pitnej

  • Busta

    (16 grudnia 2015 - 10:15)

    Dobrze, że człowiek opanował tak wiele możliwości na oczyszczanie wody.
    Bez tego groziłby nam masowy kryzys.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *