Uchroń się zatruciem gazem

Z powodu zatrucia gazem ginie rocznie w Polsce kilkaset osób. Głównym winowajcą jest oczywiście czad i nieszczelne instalacje gazowe. Jeszcze więcej osób cierpi z powodu zatrucia tą szkodliwą substancją. Co prawda z roku na rok odsetek ten znacznie się zmniejsza, ale mimo to jest dość wysoki, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe formy zabezpieczanie przed wybuchem, wyciekiem czy ulatnianiem gazu.
Cichy zabójca
Tlenek węgla, czyli potocznie mówiąc czad to gaz powstający w wyniku niepełnego spalania węgla, dzieje się tak w sytuacji gdy nie ma zapewnionego dopływu tlenu z zewnątrz, co utrudnia pełne spalanie. Gaz ten jest bezwonny i bezbarwny, co sprawia że niemal niemożliwe jest wykrycie jego obecności w powietrzu. Ponadto czad jest bardzo lekki i łatwo miesza się z nim, następnie przez układ oddechowy przedostaje się do organizmu człowieka, a gdy wniknie do krwiobiegu zatruwa wszystkie narządy, w tym mózg. W zależności od stężenia czadu w powietrzu prowadzi początkowo do nudności, zawrotów głowy, a w konsekwencji do śmierci.

ogrzewanie2(sxc.hu)
ogrzewanie2(sxc.hu)

Jak to powstrzymać
Najważniejsze jest, by odpowiednio wcześnie zapobiegać utlenianiu tlenku węgla. W tym celu trzeba pamiętać o regularnych przeglądach technicznych szczelności instalacji gazowych i drożności systemu kominowego. Warto też zamontować przenośny detektor gazu, który w porę wykryje obecność czadu i automatycznie zaalarmuje. Kontroluje on także aktywność urządzeń gazowych. Nie zapominajmy jednak o zwyczajnym sprawdzaniu czy wszystkie urządzenia są wyłączone gdy ich nie używamy.

Post Author: Piotrek Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *