Wyprawa na Kaszuby

Jest takie miejsce w Polsce, porośnięte pięknymi zielonymi lasami i ukwieconymi łąkami, przez które przepływają błękitne rzeki i znajdują się tu jeziora o wodach tak czystych, że można w nich zobaczyć swoje odbicie. To miejsce znane i uwielbiane przez staropolskie legendy i podania, do dziś słynące w Polsce a może nawet i Europie ze swojej kultury i języka. Tym miejscem są Kaszuby.

Kaszuby to region kulturowy znajdujący się w północnej części Polski, będący częścią Pomorza. Kaszuby rozciągają się od powiatów puckiego i wejherowskiego poprzez Trójmiasto aż do powiatów chojnickiego i tucholskiego. Jednak to nie rozległość jest cechą zdecydowanie wyróżniającą ten obszar. To unikalna w skali europejskiej kultura tutejszych mieszkańców i ich niezwykły mowa, przez długi czas uznawana jedynie za gwarę, będąca w istocie samodzielnym językiem. Tradycja kaszubska jest tutaj żywo kultywowana pomimo upływu lat. Kaszubi z wielkim namaszczeniem posługują się swoim językiem. Na terenie Kaszub znajdziemy dwujęzyczne tablice z nazwami ulic, miejscowości i przybytków kultury. Co roku odbywają się tutaj także parady i festiwale kultury kaszubskiej. Region ten jest więc ciekawy nie tylko ze względu na ukształtowanie i warunki terenu ale przede wszystkim ze względu na tę unikalną i wciąż żywą kulturę.
b

Czego możemy się spodziewać, wybierając się w podróż na Kaszuby?

Udając się na wypoczynek na Kaszuby otrzymujemy w zasadzie wszystko, co nam do szczęścia jest niezbędne. Piękne i bujne lasy, czyste rozległe jeziora, rwące rzeki, morze a także doskonała baza turystyczna. Będąc na Kaszubach warto poza wizytą nad morzem, poświęcić odrobinę uwagi kaszubskim jeziorom. Na Pojezierzu Kaszubskim znajduje się ponad 500 jezior, które urzekają czystością wód, wielkością i malowniczą linią brzegową. A to sprawia, że doskonale odnajdą się tutaj zarówno miłośnicy sportów wodnych, wędkarze jak i turyści uwielbiający beztroskie plażowanie. Jeziora Charzykowskie, Wdzydze, Szczytno i Potulskie to z pewnością miejsca, które raz odwiedzone sprawią, że będziemy tu wracać ponownie. Do wyboru mamy bogatą bazę noclegowo-gastronomiczną, bo oprócz hoteli i pensjonatów znajdują się tutaj także apartamenty nad jeziorem Kaszuby. Walorem tego regionu jest nie tylko piękno krajobrazu ale także niewielka odległość od Aglomeracji Zatoki Gdańskiej.

c

Będąc na Kaszubach nie sposób zagłębić się w barwną i ciekawą kulturę kaszubską. Warto odwiedzić chociażby Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Oddział Etnografii – Spichlerz Opacki. Organizowane są tutaj często koncerty kapel kaszubskich, spotkania z najstarszymi Kaszubami. Kaszuby posiadają także własne unikatowe wzornictwo stosowane w sztuce użytkowej, jak chociażby haft kaszubski a także motywy zdobnicze (kwiaty i owady) którymi pokrywa się tutaj ceramikę i meble. Całe bogactwo Kaszub zawarte w prostym opartym na kilku kolorach wzorze, który symbolizuje zarówno piękno i bogactwo tego regionu jak i zasady, którymi od wieków kierują się w życiu jego mieszkańcy. Warto odwiedzić Kaszuby. To bez wątpienia perła na mapie naszego kraju i miejsce o wyjątkowym uroku.

Post Author: Emilia

Jedna myśl o “Wyprawa na Kaszuby

  • Malvina

    (28 listopada 2016 - 14:59)

    Byłam na Kaszubach w te wakacje. Piękna przyroda no i kultura kaszubska…super przeżycie. Z pewnością jeszcze tam wrócę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *