Z wizytą u prawnika…

Nadeszła chwila, kiedy musimy udać się po poradę do prawnika. Wbrew pozorom sytuacje takie nie zdarzają się rzadko, na szczęście z roku na rok coraz częściej udajemy się po porady prawne, chcąc rozwiązać swoje problemy zgodnie z prawem. Kancelarie prawne specjalizują się w poradach z niemalże każdej dziedziny prawnej, niezależnie czy będzie to prawo gospodarcze, majątkowe czy rodzicielskie. Dziś porada prawna to jedna z najczęściej wybieranych usług. Działamy aktywnie na wielu płaszczyznach i chcemy wiedzieć jak szerokie mamy pole do popisu. Prawnik doradzi, podpowie, odradzi i w razie czego będzie reprezentował. Trzeba tylko do niego się wybrać i właściwie naświetlić mu problem.

Nie wiedzieć czemu, z zasady nieco obawiamy się prawników trzymając do nich dość duży dystans. Z pewnością zawód ten budzi respekt, ze względu na odpowiedzialność i funkcjonowanie w sferze wymiaru sprawiedliwości. Jednak należy także pamiętać, że prawnik jest po to, aby pomóc, więc trzeba mu zaufać i kompleksowo wyjaśnić na wizycie, o co chodzi. Dlatego też najlepiej jest, jeżeli udajemy się po poradę prawną dobrze przygotowani. Wizyta prosto z ulicy najczęściej nic nie wniesie poza tym, że otrzymamy rachunek za usługę.

Idę po poradę. Jak się przygotować?

c

Przede wszystkim szukajmy odpowiedniego prawnika lub kancelarii specjalizującej się w interesującej nas dziedzinie prawa. Zazwyczaj kancelarie mają określony profil działalności, który jest określony albo w nazwie albo wyszczególniony w szyldzie, na stronie internetowej lub z bazie danych. Są też kancelarie, takie jak na przykład kancelaria prawna Pruszków, które precyzyjnie określają, jakimi typami spraw się zajmują. Jest to rozwiązanie dogodne dla petenta. Niezależnie od tego, czego dotyczy nasz problem, warto zabrać ze sobą wszelką dokumentację, jaką zgromadziliśmy próbując samodzielnie go rozwiązać. To da pełniejszy obraz sytuacji i pomoże wypracować strategię działania. Drugą ważną zasadą jest całkowita szczerość, nawet jeżeli będzie ona dla nas kłopotliwa. Dotyczy to szczególnie, jeżeli szukamy prawnika do rozwodu, spraw majątkowych lub gospodarczych. Szczerość jest tutaj kwestią kluczową, a każdy przemilczany lub zmodyfikowany fakt, może obrócić się na naszą niekorzyść. Zdradzanie osobistych a niekiedy i intymnych szczegółów z własnego życia jest trudne, jednakże należy pamiętać, że prawnika obowiązuje tajemnica zawodowa i z pewnością nic, co usłyszy nie zostanie wykorzystane niezgodnie z naszą wolą.

b

Na pierwszym spotkaniu z prawnikiem zazwyczaj nie otrzymujemy zbyt wielu konkretów, a jedynie ogólną wizję sposobu rozwiązania problemu. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ do precyzyjnej strategii działania konieczna jest wnikliwa analiza danych i dokumentów. Niemniej jednak mamy prawo oczekiwać od prawnika informacji na temat możliwości i zagrożeń oraz ryzyka podejmowanych działań. Nie bójmy się także zadawać pytań, nawet tych najbardziej z pozoru oczywistych. Celem porady prawnej, jak sama nazwa wskazuje, jest uzyskanie informacji. A prawnik jest po to, aby nam jej udzielić.

Post Author: Emilia

Jedna myśl o “Z wizytą u prawnika…

  • Igor

    (9 października 2018 - 07:43)

    Pomoc prawnika jest bardzo przydatna, między innymi w przypadku prowadzenia własnego biznesu. Z tego własnie powodu dobrze jest korzystać z pomocy profesjonalistów takich jak np kancelaria https://www.pierog.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *