Zabezpieczanie danych komputerowych

Prowadzenie firmy, która jest skomputeryzowana wymaga przede wszystkim pewnych informacji z zakresu techniki. Musimy zadbać, aby cała sieć komputerowa działała właściwie i aby nie dochodziło do niezamierzonych problemów. Jeżeli tak się stanie to istnieje ryzyko, że utracimy wszelkie dane, które tam udało się nam zgromadzić. Jeśli przechowujemy tam ważne dane np. klientów to ich utrata może być dla nas bardzo kosztowna. Nie możemy sobie pozwolić na to, że tak po prostu zostaną one skasowane. Musimy wprowadzić jakieś rozwiązania techniczne, które będą zapobiegły zarówno uszkodzeniu sprzętu, jak i danych z dysków twardych. O to muszą zatroszczyć się wszystkie osoby, które przetrzymują bazy danych na komputerze, których utrata nie wchodzi w grę. W przypadku dokumentów w wersji papierowej nie musimy się tym przejmować, bo tak naprawdę możemy stracić je tylko w momencie, gdy dojdzie do pożaru, zalania lub innego kataklizmu.

Kopia zapasowa

W przypadku danych komputerowych jest to nieco mniej trwałe. Jeżeli system operacyjny nam padnie to większość użytkowników nie będzie potrafiła sobie poradzić z odzyskaniem ważnych danych. Będzie to możliwe w serwisie, ale będzie wiązało się to przede wszystkim z udostępnieniem im tych danych. Jeżeli są one poufne to nie powinniśmy tego robić ? może się okazać, że ktoś będzie mógł je wykorzystać przeciwko naszym klientom. Dlatego jednym z najlepszych rozwiązań będzie robienie kopii zapasowej (backup). Jest to najlepsza metoda na to, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem utraty ważnych danych z naszego komputera. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji to po prostu przywracamy dane i wszystko wraca do poprzedniego stanu. Być może będziemy mieli jakieś straty, ale wyłącznie od momentu ostatniego zapisu. Jeżeli wykonujemy ją codziennie to w najgorszej sytuacji stracimy cały dzień pracy.

Dane na dysku twardym mogą zostać bardzo łatwo utracone (sxc.hu)
Dane na dysku twardym mogą zostać bardzo łatwo utracone (sxc.hu)

Bezpieczeństwo danych

Inną możliwością jest podłączenie dysków komputerowych w systemie RAID. Możliwe jest takie ich podpięcie, że jeden z dysków będzie wykorzystywany w sposób normalny, a drugi z nich posłuży jako odbicie lustrzane. Będą na nim zapisywały się wszystkie dane, które pojawiały się na pierwszym z nich. W ten sposób na bieżąco będzie wykonywała się kopia zapasowa, która da nam gwarancję, że nie zacznie dochodzić do powstawania niepożądanych zdarzeń. Możemy też przechowywać dane na wirtualnych dyskach, które dostępne są w chmurze. W ten sposób nie są one przetrzymywane na naszym komputerze i jego usterki nie wpływają na ich działanie.

Post Author: Tomasz Pietrasiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *