Zakręć wodę w porę

Usterki instalacji hydraulicznych bywają bardzo kłopotliwe, a brak natychmiastowej reakcji powoduje często mocne zniszczenia. Wyciek dużej ilości wody skutkuje odklejeniem paneli, zniszczeniem farby i mebli. Jeśli nie odetniemy dopływu wody w odpowiednim momencie możemy zalać także pomieszczenia z niższych pięter. Jak się przed tym uchronić?

W przypadku każdej awarii, czy to hydraulicznej, czy gazowe i czy elektrycznej najistotniejsze jest szybkie reagowanie. Gdy zauważymy wyciek wody, musimy szybko zlokalizować miejsce awarii. Może nim być pralka, zmywarka czy jakikolwiek element instalacji hydraulicznej. Większość urządzeń w nowych budynkach posiada własne zawory. Wanna, prysznic i umywalka pobierają ciepłą i zimną wodę, więc zawory są dwa. Natomiast pralka, zmywarka i sedes używają jedynie wodę zimną- toteż przy nich znajdziemy tylko jeden zawór.

zawor(sxc.hu)
zawor(sxc.hu)

W starszych budynkach często całą instalację hydrauliczną obsługuje jeden ogólny zawór do wody. Najczęściej znajduje się on w piwnicy. Ze względu na wiek i rzadkie użytkowanie może być pokryty rdzą i zniszczony, więc do odcięcia wody w takim przypadku możemy potrzebować dużo siły. W przypadku nowoczesnych instalacji można zrobić to ręcznie lub używając klucza nastawnego.

Sytuacja jest znacznie bardziej niebezpieczna, gdy do awarii dochodzi podczas naszej nieobecności w mieszkaniu. Dlatego przed wyjazdem na urlop, w podróż służbową lub nawet na weekend warto zakręcić wszystkie zawory, dzięki temu możemy zapobiec poważnym zniszczeniom oraz zaoszczędzić na kosztach ich napraw.

Post Author: Piotrek Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *