Zaległości i wierzytelności a postępowanie komornicze

Nasze życie jest nieprzewidywalne i może dochodzić do naprawdę wielu problemów, na d którymi nie będziemy w stanie zapanować. Szczególnie jeżeli są one związane z kwestiami, nad którymi możemy nie mieć kontroli. Większość osób żyje obecnie na kredyt. Oznacza to, że posiada zobowiązanie, które każdego miesiąca musi być spłacane w formie określonych rat. Jeżeli wszystko w naszym życiu się układa to jesteśmy w stanie spłacić takie zobowiązania bez większych problemów. Jeżeli jednak stracimy pracę lub ktoś z naszych bliskich będzie potrzebował wsparcia materialnego to możliwości finansowe staną się znacznie mniejsze. Może dojść do sytuacji, w których nie będziemy radzili sobie ze spłatą takich zobowiązań i zwyczajnie zaczniemy zalegać z płatnościami. Jest to sytuacja dla wielu osób bardzo wstydliwa, z której jednak będziemy musieli jakość wyjść. Wierzyciel będzie chciał jednak odzyskać swoje pieniądze, co może zakończyć się rozpoczęciem postępowania komorniczego względem nas.

Egzekucja komornicza

Jest to jeden z lepszych sposób na ściągnięcie zadłużenia ? pozwala wierzycielowi na szybkie odzyskanie pieniędzy, z którymi wcześniej zalegaliśmy. Nieco inaczej jest w przypadku osób, które będą przedmiotem takiej egzekucji komorniczej. W pierwszej kolejności zostaną zajęte wszelkie środki pieniężne, które na przykład posiadamy na swoich kontach bankowych. Opole komornik jest uprawniony do tego, aby zajmować środki osób, względem których przeprowadzana jest egzekucja. Jeżeli środki na koncie będą zbyt małe na pokrycie zobowiązania to konieczne będzie zajęcie również mienia, w którego posiadaniu jesteśmy. mogą być to nieruchomości, samochody, inne pojazdy, elektronika, sprzęt domowy i wszystko to, co jest cenne i ma dużą wartość materialną. Takie przedmioty są zabierane przez komornika, a następnie wystawiane na aukcji, w której udział może brać każdy, kto cieszy się pełnią swobód obywatelskich. W czasie takiej licytacji możliwe jest zakupienie dowolnego przedmiotu, który został przez komornika wystawiony.

Komornik działa w zgodzie z obowiązującym prawem (sxc.hu)
Komornik działa w zgodzie z obowiązującym prawem (sxc.hu)

Przepisy prawne

Oczywiście kwota zakupu jest znacznie niższa niż rzeczywista wartość danego przedmiotu. Dzięki temu można w szybki sposób pozbyć się mienia zamienić je na pieniądze. Jeżeli nie będzie zainteresowania ze strony osób kupujących to konieczne będzie ponowne wystawienie przedmiotu na licytację, ale już z mniejszą ceną początkową. Nie wszystkie przedmioty podlegają egzekucji komorniczej. Są takie rzeczy, które nie będą mogły nam zostać odebrane. Do nich zalicza się chociażby bielizna osobista czy rzeczy niezbędne do tego, aby pracować. Musi zostać nam zapewniona przynajmniej minimalna zdolność go godnego życia i egzystencji. Pamiętajmy również o tym, że komornik jest przedstawicielem prawa, który działa zgodnie z jego zasadami. Jest on funkcjonariuszem publicznym i konieczne jest okazanie szacunku względem niego. Ściąganie długów jest jego pracą, a naszym obowiązkiem powinna być terminowa spłata zobowiązań.

Post Author: Agniesza Zawada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *