Zasady dbania o jamę ustną i zęby

Zdrowie jamy ustnej jest rzeczą, o które trzeba zadbać. Zęby nie są dane nam raz na zawsze ? jeżeli nie będziemy odpowiednio ich pielęgnować to pożegnamy się z nimi w całkiem młodym wieku. Jeżeli nie chcemy mieć z nimi problemów i konieczności ich leczenia to warto jest zapewnić odpowiednią pielęgnacje już od najmłodszych lat. Na początku jest to zadaniem rodziców, którzy muszą uczyć systematyki na tym polu. Problemem są rodziny, w których zębów się nie myje. Brzmi abstrakcyjnie? Niestety, ale jest to smutna prawda. Jest cała masa osób, które w ogóle nie myją swoich zębów. W ten sposób niemożliwe jest prawidłowe o nie dbanie, co skutkować będzie różnymi problemami, jak również powstawaniem próchnicy. Jest to najczęstsze schorzenie świata, które dotyczy 90% ludzkości. Oczywiście w mniejszym lub większym nasileniu. Jesteśmy w stanie leczyć powstające zmiany, co przekłada się między innymi na poprawę komfortu i wyglądu. Jest to dla nas ważne i powinniśmy mieć tego absolutną świadomość.

Pielęgnacja zębów

Pielęgnacja zębów jest rzeczą naprawdę ważną, a jednocześnie nie jest trudna i uciążliwa. Najbardziej podstawową metodą na ich pielęgnowanie jest ich mycie. Można to robić 2 lub 3 razy w ciągu dnia przez minimum dwie minuty. Nie zajmuje to wiele czasu, a pozwala przynieść kilka efektów. Przede wszystkim w ten sposób oczyszcza się powierzchnię zęba, co pozwala między innymi na usunięcie resztek pokarmowych, które mogą być pożywką dla bakterii. Dodatkowo w ten sposób jesteśmy w stanie odświeżyć sobie oddech, co również jest bardzo istotną rzeczą. Ważnym elementem jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która będzie pozwalała nam na utrzymanie zębów w odpowiednim stanie. Najlepiej sprawdzają się rozwiązania elektryczne, które są znacznie dokładniejsze i mogą lepiej dotrzeć do trudnych miejsc. Stosują klasyczne rozwiązania ważne jest wybranie takiej, która będzie miała odpowiednią wielkość oraz twardość włosia. Poza tym warto jest używać nici dentystycznych.

Bakterie w jamie ustnej (sxc.hu)
Bakterie w jamie ustnej (sxc.hu)

Stomatolog

Ich głównym zadaniem jest usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni między zębowych. Jest to ważne, bo jeżeli z jakiegoś powoduje utkną to mogą powodować powstawanie zmian próchnicznych. Wiele osób w ogóle ich nie stosuje, co należy uznać za poważny błąd. Dobrą praktyką jest też używanie płynu do płukania jamy ustnej, który jest w stanie usunąć bakterie i sprawić, że oddech będzie zawsze świeży. Nie zapominajmy również o wizytach u lekarza. Stomatolog jest w stanie skontrolować stan naszego uzębienia i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania zaradcze. W ten sposób nigdy nie będziemy mieli dolegliwości związanych z zębami. Zaleca się, aby pokazywać się specjaliście przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Lepsze efekty uzyskamy, gdy będziemy chodzili na kontrolę co kwartał. Warto też stosować dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne jak np. fluoryzacja, piaskowanie czy też lakowanie. zmniejszają ryzyko problemów z zębami do minimum.

Post Author: Jan Klementynowicz

Jedna myśl o “Zasady dbania o jamę ustną i zęby

  • Mesu

    (7 lipca 2016 - 11:47)

    Nie wiedziałem, że aż tak należy dbać o zęby. Ale się poprawię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *