Zawory bezpieczeństwa w urządzeniach ciśnieniowych

Bezpieczeństwo w zakładach przemysłowych jest niezwykle ważne. Każdy pracodawca powinien na czele swoich obowiązków postawić zagadnienia związane właśnie z zapewnieniem minimalizacji ryzyka w miejscu pracy. Jest wiele takich rzeczy, które mogą być zagrożeniem dla pracowników. Na przykład zbiorniki oraz instalacje pod ciśnieniem. W momencie, gdy dojdzie do nieoczekiwanego wzrostu ciśnienia to może stać się naprawdę niebezpiecznie. Siła naporu na powierzchnie wewnętrzne może być tak duża, że dojdzie do jej rozerwania. W wyniku tego może dojść do powstania odprysków, które staną się niczym innym jak śmiercionośnym pociskiem. Musimy zważać na takie rzeczy, aby nie narażać niepotrzebnie ludzkiego życia na zagrożenie. Wobec tego zagrożenia stosowane są pewne zabezpieczenia, które zmniejszają ryzyko lub nawet całkowicie uniemożliwiają niebezpieczny wzrost ciśnienia. Najskuteczniejszym rozwiązaniem są zawory, które pozwalają na obniżenie ciśnienia w instalacji, gdy będzie zbyt wysokie.

Zawory bezpieczeństwa

W praktyce stosowane są zawory bezpieczeństwa Poznań, które otwierają się automatycznie w momencie, gdy ciśnienie będzie zbyt wysokie. Dzięki temu nie ma możliwości, żeby doszło do rozerwania zbiornika lub też powstania nieszczelności w instalacji. Jest to podstawowe zabezpieczenie, które montowane jest we wszystkich rodzajach zbiorników ciśnieniowych. Są one obecne nie tylko w przemyśle, ale również w przedmiotach domowego użytku jak np. ekspres do kawy. Jest to urządzenie, które też pracuje pod ciśnieniem i dlatego zastosowanie takiego zaworu jest konieczne. Podobnie jest w szybkowarze, który używa się do gotowania w środowisku podwyższonego ciśnienia. Dzięki temu możliwe jest szybsze ugotowanie potraw. Tam również musi być zabezpieczenie. W innym razie stosowanie takich urządzeń byłoby ekstremalnie niebezpieczne. Szczególnie na produkcji, gdzie możemy mieć do czynienia również z niebezpiecznymi materiałami, które mogą przedostać się na zewnątrz i spowodować poważne zagrożenie.

Zbiorniki (pixabay.com)
Zbiorniki (pixabay.com)

Niebezpieczeństwo i zagrożenie

Na takie rzeczy warto zwracać uwagę i przede wszystkim dokonywać regularnych badań technicznych i przeglądów. Jest to zresztą wymagane prawie ? zbiorniki ciśnieniowe podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego. W momencie wykrycia nieprawidłowości może dochodzić do nałożenia dużych kar finansowych, które niestety mogą oznaczać dość poważny problem. Warto jest zwracać uwagę na takie zagadnienia i zapewnić sobie najlepsze rozwiązania z możliwych. Dzięki temu unikniemy zagrożenia, które może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Na takie rzeczy należy zwracać uwagę i brać wszystkie rzeczy pod uwagę. Sama kara finansowa nie jest problemem ? najgorsze jest potencjalne zagrożenie zdrowia lub życia dla pracowników. Jeżeli do czegoś podobnego dojdzie w wyniku jawnych zaniedbań to będziemy winni tego czynu. Bardzo trudno jest żyć z taką świadomością, że mogliśmy coś zmienić, ale jednak się nie udało. Pamiętajmy o tym, aby nie doszło do zbyt wielkich problemów.

Post Author: Agniesza Zawada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *