Znajomość języka francuskiego przepustką na zagraniczne rynki pracy

W pogoni za sukcesem jesteśmy nastawieni na stałe podnoszenie kwalifikacji, doszkalanie się i zdobywanie nowych umiejętności. Wydaje nam się, że im więcej specjalizacji zdobędziemy, tym szybciej znajdziemy atrakcyjną i dobrze płatną pracę. Tymczasem okazuje się, że kluczem do sukcesu wcale nie są tytuły w różnych dziedzinach nauk, a znajomość języków obcych. I nie mowa tutaj o języku angielskim, którego znajomość na rynku pracy staje się już elementem obowiązkowym w takim stopniu jak umiejętność obsługi komputera. Świat się otwiera a rynek pracy potrzebuje ludzi władających nie jednym ale dwoma i trzema językami obcymi.

Od lat trwa spór o to, jakiego języka obcego znajomość jest najbardziej opłacalna. Czy wciąż jest to język angielski, czy może niemiecki, hiszpański, francuski, a może chiński. Bez wątpienia ekspansja Chin na rynki światowe wymusza poniekąd konieczność posługiwania się tym językiem w negocjacjach handlowych. Podobnie z językiem hiszpańskim, którym przecież posługuje się niemalże cała Ameryka Łacińska. Okazuje się jednak, że ostatnimi czasy wzrosło zainteresowanie językiem francuskim.

Dlaczego akurat francuski?

b

Od dawien dawna język francuski był uznawany za język elit a posługiwanie się nim oznaczało wysoki poziom intelektualny i kulturalny. Potęga i kunszt Francji, mimo iż należy już poniekąd do przeszłości, nadal odbija się echem po całym świecie. Językiem francuskim posługuje się ponad 200 milionów ludzi traktując go jako język główny, dla 72 milionów jest on drugim językiem codziennym. W krajach takich, jak Maroko i Tunezja język francuski jest powszechnie używany, mimo iż nie ma statusu języka urzędowego. To sprawia, że jest on nie licząc języka angielskiego ? najczęściej nauczanym językiem na świecie. Posiadając więc umiejętność porozumiewania się w języku francuskim na poziomie komunikatywnym, gwarantujemy sobie możliwość aplikowania na najróżniejsze stanowiska we Francji, Szwajcarii, Belgii oraz Kanadzie (prowincje Québec, Ontario i Nowy Brunszwik) a nawet Maroku, Tunezji i Algierii. Francuski otwiera drzwi do wielkiego świata, w którym paradoksalnie znajomość języka angielskiego na niewiele się zdaje.

Francuzi są niezwykłymi patriotami, jeżeli chodzi o swój język.

c

Francuzi mają do swojego ojczystego języka, specyficzny acz godny podziwu stosunek. Oczekują oni, że odwiedzając ich kraj, a zwłaszcza podejmując w nim pracę i układając sobie tutaj życie, nowo przybyły jest zobowiązany do posługiwania się ich językiem. Bo język ten jest piękny, dźwięczny i wyjątkowy, o czym niemal każdy zapytany Francuz zacznie od razu rozprawiać. Z tego też powodu z zasady niechętnie porozumiewają się w języku angielskim. Są jednak bardzo wyrozumiali i pomocni, jeżeli mamy kłopoty w porozumieniu się po francusku. Dlatego też wybierając na miejsce pracy bądź studiów kraje francuskojęzyczne musimy zadbać o to, aby opanować rodzimy język. A wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne, zwłaszcza jeżeli weźmiemy lekcje francuskiego Warszawa. Wbrew pozorom język francuski nie jest trudny, a wydaje się taki, ponieważ ma zupełnie inne niż polski zasady pisowni i wymowy. Można jednak pojąć je w dość krótkim czasie. W nauce francuskiego, zresztą tak samo jak i w nauce innych języków obcych ważne jest to, aby nie próbować tłumaczyć zasad języka obcego wedle kanonów języka rodzimego. Trzeba całkowicie otworzyć się na nowe zasady. Wtedy wszystko pójdzie jak z płatka.

Post Author: Emilia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *