Życie dobrze zabezpieczone

Jest mnóstwo momentów i sytuacji, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwi. Od bardziej prozaicznych, jak zakup nowego samochodu, po te najważniejsze ? związek małżeński czy narodziny dziecka. Rzadko wtedy myślimy o złych rzeczach, które mogą przydarzyć się nam lub naszym bliskim, a także że możemy zostać oszukani. Warto, by taka refleksja przyszła odpowiednio wcześnie. W tym celu notariusz powinien być pierwszą osobą, z którą się skontaktujemy.

Przede wszystkim najważniejsze jest nadanie naszym działaniom prawnego charakteru, którego nie podważy żaden sąd i żadna kancelaria prawna warszawa. Osoba kompetentna odpowiednio nas pokieruje i wskaże, jakie dokumenty należy przygotować. Jest to szczególnie ważne, kiedy podpisujemy umowy z obcymi nam osobami. Dotyczy to zarówno umów kupna sprzedaży, jak i na przykład umowy wykonania domu. To ostatnie jest bardzo ważne, w przypadku gdy bierzemy kredyt na inwestycję. Jeśli kontrahent nie wywiąże się ze wskazanych terminów, bez problemu uda nam się scedować spłatę odsetek właśnie na niego, do momentu oddania inwestycji. Także kupno samochodu czy jakiegoś większego wyposażenia powinno odbywać się notarialnie. Taka propozycja odstraszy z pewnością każdego, kto ma nieczyste sumienie i próbuje nas oszukać.

akt notarialny
Akt notarialny /sxc.hu

Jednak nie tylko w kontaktach z obcymi powinniśmy wybierać oficjalne i prawne rozwiązania. Co prawda w momencie zawarcia związku małżeńskiego nikt z nas nie myśli o rozwodzie, ale życie nie kieruje się żadnymi regułami. Faktem jest, że po ślubie większość majątku należy automatycznie do obojga małżonków. Jednak są sytuacje, jak darowizny od rodziców, które z powodów finansowych dokonywane są tylko na rzecz najbliższej rodziny ? syna czy córki. W takich przypadku potrzebny jest kolejny akt notarialny, który spowoduje przekazanie darowizny małżonkowi. Pamiętając także o bezpieczeństwie finansowym naszych dzieci, powinniśmy spisać testament. W naszym społeczeństwie nie jest to jeszcze praktyka zbyt częsta. Niestety taki stan doprowadza do wielu kłótni rodzinnych, a nawet spraw sądowych. Pieniądze są najczęstszym powodem nieporozumień po śmierci zmarłego, a do tego może dojść jeszcze kwestia opieki nad niepełnoletnimi dziećmi.

Tworzenie wszelkich aktów notarialnych wiąże się oczywiście z opłatami i przygotowaniem wskazanej dokumentacji. Bywa, że koszty są rzeczywiście wysokie. Nie powinniśmy jednak kierować się chwilowymi oszczędnościami, jeśli chodzi o naszą przyszłość. Czasami okazuje się bowiem, że możemy stracić o wiele więcej.

Post Author: Piotrek Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *