RSWI Olsztyn

Wszystko o marketingu

MLM- jako sprzedaż poprzez kanał dystrybucji, informacje podstawowe.

Interesuje Cię tematyka: marketingu sieciowego? Na łamach tego artykułu tekstowego dowiesz się i zapoznasz z podstawową terminologią tego terminu, a także przeczytasz o ogólnych zasadach działania, na których on opiera się, ma swoje główne gałęzie.
Zapraszam do krótkiej lektury. Na początku drogi po sukces w MLM.
Czym jest i jak działa marketing sieciowy?

 MLM jest skrótem od ang. słowa Multi-Level Marketing, co w tłumaczeniu na język polskim oznacza: marketing wielopoziomowy, nazywany również w języku potocznym marketingiem sieciowym. Marketing sieciowy to nic innego jak, po prostu kanał dystrybucji.W terminologii marketingowej kanał dystrybucji nazywany jest etapem, procesem dostarczania produktów albo usług prosto do Klienta końcowego.
Przykładowo producent ubrań sprzedaje własne produkty poprzez sklepy własne lub kanał internetowy dystrybucji, to jest właśnie ten – bezpośredni kanał dystrybucji . Proces taki wymaga ciągłej inwestycji producenta w działalność handlową w tym obszarze, na polu dystrybucji.

 Po co jest marketing sieciowy, jaka jest jego istota? 
Marketing sieciowy jest z kolei pośrednim kanałem dystrybucji, który angażuje wielu pośredników, aby dotrzeć do jak największej liczby nabywców. Producenci wybierają ten model dystrybucji, kierując się najniższym kosztem dotarcia do klienta i jego obsługi. Są branże, w których marketing sieciowy nie ma sensu. Przykład?

 Działanie takiego schematu sprzedaży produktów 
Działanie [b] MLM [/b] zostanie omówione na poniższym, prostym przykładzie:
Producent elektroniki użytkowej wytwarza bezprzewodowe słuchawki za kwotę od około 100, poprzez ponad 100 zł albo i więcej?
W sklepach cena rynkowa za taki wyrób wynosi od 90 zł do nawet ponad 1000 zł za markowe słuchawki. Aby biznes zarobił, potrzebna jest tutaj skala. W tym przypadku lepiej dotrzeć do największej ilości osób, prywatnych odbiorców (wg. założonej własne skali działań) w kraju oraz sprzedać im jak największą liczbę produktów.
Prowizja, czyli zarobek jest wtedy, kiedy sprzedamy jak największe ilości produktu i jeszcze dodamy do tego własną marżę. Oczywiście najlepiej robić skalowanie miesięczne, dzięki temu zysk i obroty mogą być pewniejsze i większe. Jednak są one uwarunkowane od ceny produktu, jego renomy oraz rozpoznawalności na rynku – przekładającej się na popyt. Oczywiście zawsze marża na zarobku jest procentowa oraz zależna jest od ilości sprzedanych dóbr konsumpcyjnych.

 Czy jest tutaj jakaś umowa o pracę albo inny typ umowy? 
MLM  to nie jest to żadna forma prawna, tym bardziej nie ma tu -żadnej umowy o pracę lub innej jej pisemnej formy. Jedynie jest tutaj określenie- dystrybucji, którą prowadzi dana firma własnych produktów lub usług.
Nie jest to [również zakazana prawnie.
Ponadto wielu dziś ludzi zarzuca nieetyczne praktyki tym, którzy „poszukują i dołączają” do tego biznesu nowych partnerów, przy tym obiecując im miliony, od ręki, tak z dnia na dzień.
W przypadku wielu firm rejestracja jako partner jest całkowicie bezpłatna lub symbolicznie płatna. Za co dostaje się: pakiet próbek, katalogi, dostęp do programów lojalnościowych etc.

Uwaga!
Niektóre firmy mogą oferować np. „nieobowiązkowe pakiety na start”, za kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Z reguły mają one zapewnić nowicjuszom- szybszy start i szersze możliwości zarobkowe, a także wyższe prowizje. Jednak praktyka pokazuje zawsze: nie jest takie łatwe i najczęściej potrzebna jest ciężka praca.

Uwaga na oszustów w Internecie 
Niestety wciąż pojawiają się nieetyczne, brzydkie praktyki biznesowe. Bodajże macierzysta firma nie jest w stanie kontrolować, aż spotkań 50 tys. Niezależnych jej partnerów biznesowych. Z tego względu, różni ludzie obiecują „złotej gruszki na Wierzbnie” i inne rzeczy, jak to w życiu bywa.
Zawsze znajdzie się ktoś nieuczciwy, kto będzie chciał świadomie oraz z premedytacją oszukać kogoś. Przykładowo proponując np.: wzięcie pożyczki pod zakup produktów, przy czym zatajając fakt o tym, że ta osoba nabawi się tylko- niepotrzebnych nikomu w życiu, kłopotów finansowych.

Jak odróżnić MLM od sekty, piramid finansowej? 
Piramidę finansową można rozpoznać po tym, iż wszystkie całościowe zyski pochodzą tylko i wyłącznie od składek wpłaconych przez zwerbowanych do programu innych osób.
Zawsze i wszędzie na świecie: „każda piramida finansowa jest skazana na porażkę!”
Ponieważ istnieje oraz rozwija się tylko przy nieustannym dopływie nowych członków, nieświadomych niczego ofiar.
Taka piramida nie inwestuje- żadnych środków pieniężnych pochodzących ze składek. Nowe wpłaty są księgowane i przeznaczane- w całości na wypłaty dla wszystkich będących „wyżej” w strukturze użytkowników.
Pytanie: Czym różni si MLM od piramidy finansowej (pralni pieniędzy)?

Otóż firmy działające w strukturach: w marketing sieciowy faktycznie sprzedają produkty i usługi, równocześnie zarabiając na tym interesie.
Jednak zyski będące z poszczególnych partnerów pochodzą z pierwszej linii z prowizji- od sprzedaży. Jakby nie patrząc na sam, cały ten model sprzedaży, jest to w pełni zgodne z prawem.

Właściwe pytanie końcowe:
Czy rzeczywiście można na tym zarobić?
Odpowiedź brzmi: Oczywiście możną, ale pod warunkiem: wyboru przez nas renomowanych i rozpoznawalnych firm na całym świecie. Ich sławy wynikającej z atrakcyjności oraz wartościowości ich markowych produktów (z wysoką jakością w tle). Co więcej, firm, które również oferują ciekawe programy partnerskie i dają w zamian to odpowiednie możliwości- wysokiej marży sprzedażowej. Jednocześnie firm, dających równą szansę na rozwój osobisty i zarobek, wszystkim uczestnikom, całego przedsięwzięcia. W działaniach sprzedaży firmowych produktów i usług.

 

1 thought on “MLM- jako sprzedaż poprzez kanał dystrybucji, informacje podstawowe.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.